• март 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Институтот за меѓународни финансии прогнозира пад од 15 проценти на руската економија

Институтот за меѓународни финансии прогнозира пад од 15 проценти на руската економија

Руската економија ќе има пад од околу 15 отсто во 2022 година под влијание на острите санкции воведени поради нејзиниот напад врз Украина, се наведува во анализата на Институтот за меѓународни финансии (IIF).

Институтот ја намали својата прогноза за растот на бруто домашниот производ (БДП) на Русија за 2022 година за 18 процентни поени во однос на претходната проценка за раст од 3,0 отсто.

Пред војната, IIF предвидуваше дека економијата на Русија ќе забележи раст од три проценти во 2022 година, но сега тврди дека санкциите наметнати по руската инвазија на Украина „доведоа до драстично и невидено заострување на финансиските услови, знак за длабока рецесија“.

„Понатамошната ескалација на војната може да доведе до поголем бојкот на руската енергија, што драстично ќе ја наруши способноста на Русија да плаќа за увоз на стоки и услуги, продлабочувајќи ја рецесијата“, се вели во анализата на IIF потпишана од група нејзини економисти.

Економскиот пад се проценува дека ќе биде двојно поостар од руската рецесија за време на глобалната финансиска криза во 2008 година.

Во исто време, Институтот не очекува дека проблемите со кои се соочува руската економија ќе се прелеат на пазарите во развој.

„Веруваме дека Источна и Западна Европа ќе бидат погодени поради нивната извозна изложеност кон Русија, што е нешто што пазарите само што почнуваат да го проценуваат“, се додава во документот.

Според економистите на IIF, Латинска Америка ќе остане главно недопрена, додека ефектите врз Африка и делови од Азија, вклучително и Кина, ќе бидат умерени. Директното влијание варира во зависност од изложеноста на секоја земја кон цените на стоките, без разлика дали се работи за увозници или извозници.

Од друга страна, како што се додава, штетните последици главно ќе ја погодат Источна Европа преку трговијата и увозниците на стоки преку поскапувањето на нафтата и пченицата, а во анализата се потенцираат Турција и Египет како најизложени на тие ризици (нафта и пченица).

Институтот забележува дека Турција се издвојува по цените на нафтата, кои се крајно негативни за увозниците на енергија. Барел нафта годинава се зголеми од околу 78 долари на над 120 долари на лондонската берза.

„Секое зголемување на цената на нафтата од 10 долари ќе го продлабочи дефицитот на тековната сметка на Турција во 2022 година за 0,3 процентни поени, зголемувајќи ја нејзината зависност од приливот на странски капитал во време кога глобалниот апетит за ризик е разнишан“, посочува Институтот.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…