Познат моден бренд кој нашите жени го обожаваат банкротираше! Ги затвораат сите продавници, 1.500 луѓе останале без работа

Познатиот трговски ланец Esprit оваа среда ќе поднесе барање за стечај пред окружниот суд во Дизелдорф, пишува германскиот магазин за модната и текстилната индустрија „Tekstil Virtschaft“.

Компанијата соопшти дека целта на банкротот е „да се преструктуира европскиот бизнис на Esprit, кој главно се управува од Германија, и да се репозиционира за во иднина“.

Како што пренесува германски „Билд“. веќе се остварени разговори со заинтересиран финансиски инвеститор.

Стечајот не е изненадување. Компанијата со седиште во Ратинген кај Дизелдорф со години е во криза. Esprit веќе помина низ штитот за заштита од стечај во 2020 година. Во тој процес на стечај, околу една третина од работната сила беше отпуштена и 100 филијали беа затворени.

Ниту таквите драстични мерки за штедење не помогнаа.

Според најавата, досегашниот извршен директор Ман Џи Џип ќе ја напушти компанијата. Тие сега се преземени од тим предводен од адвокатите за несолвентност Кристијан Герлоф и Кристијан Штофлер. Модната индустрија не е нова за Герлоф. Тој веќе има работено за Escada, Jerry Weber, Adler и Hallhuber.

Неодамна Герлоф го продаде спортскиот синџир Тенис-Поинт како ресивер.

– Esprit е глобално познат мејнстрим моден бренд, но веќе извесно време страда од пад на продажбата, во комбинација со бројни преструктуирања и промени во управувањето – рече Герлоф.

Esprit е активен во околу 40 земји ширум светот и е со седиште во Ратинген и Хонг Конг. Германија е најважниот пазар за Esprit. Од 124 европски филијали, 57 од нив се во Германија.

Ова не е прв пазар на кој модниот бренд има проблеми. На крајот на март во швајцарските медиуми се појави вест за банкрот на Esprit на нивниот пазар, а потоа и во Белгија.

Презадолженоста на швајцарската подружница Esprit изнесуваше околу 12 милиони франци на крајот на 2023 година.

Облеката Esprit ќе продолжи да биде достапна во 19 филијали управувани од партнери од франшизата и во 150 продавници за облека со повеќе брендови, соопшти тогаш модната групација.

Можеби ќе ве интересира...

Златото ја достигна магичната граница

BiznisPRO

Heineken ја зголемува цената на пивото

BiznisPRO

Фолксваген ЗАПРЕ со вработување: Менаџментот принуден да заштеди поради падот на заработката

BiznisPRO