Пад на животниот стандард во Германија: Рецесијата оди рака под рака со подемот на екстремната десница

Енергетскиот шок предизвикан од војната во Украина доведе до најголем пад на животниот стандард во Германија од Втората светска војна и пад на економското производство споредливо со финансиската криза во 2008 година, покажа новата анализа на економските експерти.

Во заедничкиот документ што укажува на длабочината на економската криза во поранешниот мотор на европската економија, двајца поранешни економски советници на германската влада изјавија дека реалните плати во земјата паднале повеќе во 2022 година отколку во која било друга година од 1950 година, пишува „ Чувар”.

Неуспехот да се заштити германската индустрија од зголемените цени на енергијата може да ја претвори оваа година во „изгубена деценија за Германија“ и дополнително да го поттикне подемот на популистичката крајнодесничарска Алтернатива за Германија (АФД), предупредуваат авторите.

– Во ерата на конфликти, климатски и геополитички кризи, подемот на АФД е повик за будење. Падот на животниот стандард што го доживеаја Германците е без преседан од Втората светска војна. Иако е точно дека факторите што го поттикнаа подемот на АФД ја надминуваат економијата, исто така е невозможно да се игнорира дека овој невиден пад на германскиот живот отиде рака под рака со растечката популарност на крајната десница – рече Изабела Вебер, соработник. професор по економија на Универзитетот во Масачусетс.

Веберова беше член на експертската комисија задолжена од германската влада да осмисли мерки за намалување на цените на енергијата за компаниите и домаќинствата во 2022 година.

Коавторот на документот, професорот Том Кребс, бил висок советник во Министерството за финансии под раководство на Олаф Шолц, кој е актуелен германски канцелар.

Веберова и Кребс истакнаа дека двата различни бранови на раст во поддршката на АФД во летото 2022 и 2023 година се совпаѓаат со периоди на неизвесност кога станува збор за тоа како германската влада ќе се справи со прашањето за високите цени на енергијата.

Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека Германија ќе има помал економски раст во 2024 и 2025 година од која било споредлива напредна економија освен Аргентина.

Економијата се намали за 0,3 отсто во последните три месеци од 2023 година и се очекува повторно да се намали во првиот квартал на 2024 година. Два последователни квартали на опаѓање на производството се дефинирани како техничка рецесија.

Можеби ќе ве интересира...

Германија во очајна потрага: 43,1 отсто од компаниите викаат за работници

BiznisPRO

Има 100 милијарди долари повеќе од Безос: Илон Маск е прв на листата на најбогати во светот

BiznisPRO

Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици

BiznisPRO