• ноември 4, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Подобро од другите: Apple сега вреди повеќе од 3 познати компании ЗАЕДНО

Подобро од другите: Apple сега вреди повеќе од 3 познати компании ЗАЕДНО

Акциите на Apple поминаа подобро од неговите врсници во Big Tech во текот на изминатиот месец, помагајќи и на компанијата да го постигне неверојатниот подвиг. Гигантот на паметни телефони и друга технолошка опрема сега вреди повеќе од Alphabet (матичната компанија на Google), Amazon и мајката на Facebook Мета заедно.

Apple ја заврши пазарната сесија во средата со вкупна пазарна капитализација од 2,307 трилиони долари, според податоците на пазарот на Дов Дожнс.

Алфабет, Амазон и Мета вредеа заедно 2,306 трилиони долари во исто време.

Оваа споредба првпат беше означена на Твитер од финансискиот Јутјубер Џозеф Карлсон.

Овој однос истовремено го илустрира остриот пад на технолошките акции оваа година. „Епл“ на крајот на минатата година вредеше 2,913 трилиони, според податоците на пазарот на Дау Џонс. Групата Alphabet, Amazon и Meta тогаш вредеше вкупно 4,410 трилиони долари.

Акциите на Apple пораснаа за 4,9 отсто во октомври, додека акциите на Alphabet паднаа за 9,1 отсто, Amazon 18,5 отсто, а Meta 33,3 отсто. Од почетокот на годината, акциите на Apple загубија 18,3 отсто, додека акциите на Alphabet паднаа за 40,5 отсто, на Amazon 44,7 отсто, а на Meta 73,1 отсто.

Акциите на Apple, исто така, имаа подобар почеток на неделата од кое било од трите имиња на Big Tech, иако сите четири се намалени.

Секоја од четирите компании објави квартална заработка минатата недела, а само резултатите на Apple добија позитивна реакција на пазарот. Оттогаш, Мета падна под проценетата вредност од 300 милијарди долари за прв пат од февруари 2016 година. Од средата беше проценета на 240 милијарди долари.

Во меѓувреме, акциите на Амазон се намалија во секоја од минатите шест трговски сесии, при што компанијата испадна од територијата вредна трилиони долари во вторникот за прв пат од април 2020 година.

Аналитичарот Марк Шмулик неодамна ги истакна предизвиците со кои се соочуваат големите интернет компании во, како што рече, „обдукција“ на нивните последни резултати. Тој истакна дека Alphabet, Amazon и Meta сега треба да покажат „совршеност“ затоа што сите имаат различни бизниси, а инвеститорите е поверојатно да се откажат од знаците на слабост во која било од тие области во услови на нестабилна нова пазарна клима.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…