• ноември 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Полноќен мејл на Илон Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Полноќен мејл на Илон  Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Новиот сопственик на Твитер Илон Маск (Елон Маск) предупреди во средата дека целиот персонал на комуникациската платформа мора да биде „екстремно тврдоглав“ или да се соочи со отказ и дека само „вонредните перформанси ќе бидат задоволителни“.

Вработените на Твитер во полноќна е-пошта, видена од The ​​Wathington Post, дознаа дека имаат рок до четврток да одлучат дали ќе останат во компанијата.

Оние кои сакаат да продолжат да работат на новата верзија на Маск на Твитер треба да кликнат на линкот во пораката, а оние кои нема да го сторат тоа во дадениот рок автоматски ќе бидат отпуштени и ќе добијат отпремнина што одговара на три месечни плати, пренесува Јутарњи. листа.

– Во иднина, за да изградиме пробив Twitter 2.0 и да успееме во сè поконкурентен свет, ќе мора да бидеме крајно тврдоглави. Тоа ќе значи долгорочна и многу интензивна работа. Само извонредните перформанси ќе бидат задоволителни – напиша Маск.

Тогаш 51-годишниот милијардер им се заблагодари на сите што „помогнаа да се направи Твитер успешен“.

Тој додаде дека компанијата ќе биде повеќе водена од инженерството и дека оние што прават одличен софтвер „ќе го сочинуваат мнозинството од тимот“.

Е-поштата, заедно со новата политика за back-to-office, доаѓа само неколку недели откако Маск отпушти околу 50 отсто од 7.500-члената работна сила на Twitter.

Тоа беше еден од неговите први потези како шеф на Твитер, кој го купи за 44 милијарди долари на 27 октомври. Истиот ден, Маск ги отпушти извршниот директор Параг Агравал, финансискиот директор Нед Сегал, адвокатката Виџаја Гада и правниот советник Шон Еџет. Себеси стана единствен член на одборот на директори, додека сите други членови ги разреши.

По отпуштањето, основачот на SpaceX ги бранеше своите постапки, велејќи дека „нема избор“, туку мора да го намали бројот на вработени бидејќи компанијата работи со загуба од 4 милиони долари дневно.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…