• ноември 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Полноќен мејл на Илон Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Полноќен мејл на Илон  Маск до вработените: Секој што нема да кликне на линкот добива отказ

Новиот сопственик на Твитер Илон Маск (Елон Маск) предупреди во средата дека целиот персонал на комуникациската платформа мора да биде „екстремно тврдоглав“ или да се соочи со отказ и дека само „вонредните перформанси ќе бидат задоволителни“.

Вработените на Твитер во полноќна е-пошта, видена од The ​​Wathington Post, дознаа дека имаат рок до четврток да одлучат дали ќе останат во компанијата.

Оние кои сакаат да продолжат да работат на новата верзија на Маск на Твитер треба да кликнат на линкот во пораката, а оние кои нема да го сторат тоа во дадениот рок автоматски ќе бидат отпуштени и ќе добијат отпремнина што одговара на три месечни плати, пренесува Јутарњи. листа.

– Во иднина, за да изградиме пробив Twitter 2.0 и да успееме во сè поконкурентен свет, ќе мора да бидеме крајно тврдоглави. Тоа ќе значи долгорочна и многу интензивна работа. Само извонредните перформанси ќе бидат задоволителни – напиша Маск.

Тогаш 51-годишниот милијардер им се заблагодари на сите што „помогнаа да се направи Твитер успешен“.

Тој додаде дека компанијата ќе биде повеќе водена од инженерството и дека оние што прават одличен софтвер „ќе го сочинуваат мнозинството од тимот“.

Е-поштата, заедно со новата политика за back-to-office, доаѓа само неколку недели откако Маск отпушти околу 50 отсто од 7.500-члената работна сила на Twitter.

Тоа беше еден од неговите први потези како шеф на Твитер, кој го купи за 44 милијарди долари на 27 октомври. Истиот ден, Маск ги отпушти извршниот директор Параг Агравал, финансискиот директор Нед Сегал, адвокатката Виџаја Гада и правниот советник Шон Еџет. Себеси стана единствен член на одборот на директори, додека сите други членови ги разреши.

По отпуштањето, основачот на SpaceX ги бранеше своите постапки, велејќи дека „нема избор“, туку мора да го намали бројот на вработени бидејќи компанијата работи со загуба од 4 милиони долари дневно.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…