• април 3, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Сè има цена: Ова се НАЈСКАПИТЕ и НАЈЕВТИНИТЕ градови за живеење во 2022 година

Сè има цена: Ова се НАЈСКАПИТЕ и НАЈЕВТИНИТЕ градови за живеење во 2022 година

Животот во градот во денешно време може да биде многу скап. Има кирија, сметки, јавен превоз, но и храна и пијалоци, а сето тоа од некаде треба да се плати.

Сепак, како противтежа на сето ова треба да има различни придобивки и можности кои ги даваат истите градови.

И дали таа врска се исплати на крајот? Се зависи од тоа кои се вашите потреби и желби во животот и колку компромиси сте спремни да направите.

Односот на цените постојано се менува во градовите, поради што луѓето од сајтот Time Out направија анкета меѓу своите читатели во која беа прашани дали градот во кој живеат би го опишале како скап.

Врз основа на коментарите, направена е листа на најевтините и најскапите градови за живеење во светот. Најевтин е Манчестер, за кој само 10% од луѓето изјавиле дека е прескап, а потоа следат Јоханесбург, Будимпешта и Монтреал со по 17%. Следат Санкт Петербург со 18 отсто и Прага со 24 отсто.

Најевтини градови за живеење:
Манчестер, Јоханесбург, Будимпешта, Монтреал, Санкт Петербург, Прага, Порто, Рим, Мексико Сити, Бангкок

Кога станува збор за најскапите градови, дури 99 отсто од луѓето рекле дека Цирих е прескап, додека 87 отсто за Тел Авив, а 86 за Лос Анџелес и Париз.

Најскапите градови за живеење:
Цирих, Тел Авив, Лос Анџелес, Париз, Лондон, Милано, Њујорк, Сан Франциско, Хонг Конг, Бостон

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…