Поранешниот директор на Пума сега ќе го води Адидас

Норвежанецот Бјорн Гулден (Бјорна), шеф на ривалската Пума, германскиот производител на спортска опрема Адидас објави дека е назначен на чело на групата.

– Бјорн Гулден е назначен за член на управниот одбор и претседател на Адидас од 1 јануари 2023 година – стои во соопштението на баварската компанија, која очекува новиот шеф да донесе нова ера. Поранешниот шеф на познатиот бренд со три ленти, Каспер Рорстед, чие заминување беше најавено летово, оваа недела ја напушта компанијата.

Бјорн Гулден (57) ја води Пума од 2013 година, развивајќи ја во сенка на големиот конкурент Адидас, репозиционирајќи го својот бренд повеќе како натпреварувачки спорт, а помалку како начин на живот.

Адидас и Пума имаат седиште во истиот германски град Херцогенаурах, во северна Баварија, а се основани од двајца браќа од семејството Даслер, кои имале смртоносна кавга.

Ако тоа братоубиствено ривалство сега е минато, конкуренцијата меѓу овие две компании останува жестока, особено на германската берза Дакс (Дакс).

Можеби ќе ве интересира...

„Фолксваген“ го запира производството во Русија и го прекина извозот

Бизнис про

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

Бизнис про

Државата одлучи: Овие групи граѓани ќе добиваат повеќе пари

Бизнис про