• ноември 8, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Поранешниот директор на Пума сега ќе го води Адидас

Поранешниот директор на Пума сега ќе го води Адидас

Норвежанецот Бјорн Гулден (Бјорна), шеф на ривалската Пума, германскиот производител на спортска опрема Адидас објави дека е назначен на чело на групата.

– Бјорн Гулден е назначен за член на управниот одбор и претседател на Адидас од 1 јануари 2023 година – стои во соопштението на баварската компанија, која очекува новиот шеф да донесе нова ера. Поранешниот шеф на познатиот бренд со три ленти, Каспер Рорстед, чие заминување беше најавено летово, оваа недела ја напушта компанијата.

Бјорн Гулден (57) ја води Пума од 2013 година, развивајќи ја во сенка на големиот конкурент Адидас, репозиционирајќи го својот бренд повеќе како натпреварувачки спорт, а помалку како начин на живот.

Адидас и Пума имаат седиште во истиот германски град Херцогенаурах, во северна Баварија, а се основани од двајца браќа од семејството Даслер, кои имале смртоносна кавга.

Ако тоа братоубиствено ривалство сега е минато, конкуренцијата меѓу овие две компании останува жестока, особено на германската берза Дакс (Дакс).

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…