Поранешниот гигант отпушта 1.200 луѓе во Шведска

Ериксон денеска објави дека ќе го намали бројот на вработени во Шведска со цел да ги намали оперативните трошоци.

„Оваа мерка е дел од глобалните иницијативи за подобрување на ситуацијата со трошоците, вклучително и намалување на персоналот, истовремено задржувајќи го нивото на инвестициско клучно за лидерството во технологијата на Ericsson. Иницијативите за зголемување на оперативната ефикасност ќе продолжат во текот на 2024 година, но нема да бидат објавени поединечно“, велат тие. од таа компанија и пренесена од Teletrader.

Според извештаите, околу 1.200 работници ќе бидат отпуштени, а компанијата додава дека „иницирала преговори со синдикатите“.

Можеби ќе ве интересира...

ЕУ воведе ембарго за увоз на јаглен и вотка од Русија

BiznisPRO

„Фероинвест“ го заврши проектот во Грузија – пуштена во употреба и третата хидроелектрана

BiznisPRO

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИ: Од ноќеска поскапува дизелот, еве ги новите цени на горивата

BiznisPRO