• ноември 11, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Пост-ковид периодот и високата инфлација – ефекти врз стопанството и банките

Пост-ковид периодот и високата инфлација – ефекти врз стопанството и банките

Во понеделник, 14 ноември, 2022 година, со почеток од 16:30 часот, проследете ја онлајн дебата во организација на првата македонска банкарска академија – АБИТ, а под капата на Глобалната недела на претприемништво. Видни домашни експерти и општествени титулари од областа на финансиите и банкарството ќе говорат за ефектите на кризниот период, актуелните настани во државата на економски план и предвидувања за идните текови.

Говорници:
1. Проф. д-р Љубе Трпески, македонски економист, универзитетски професор, поранешен министер на Владата на РСМ и поранешен гувернер на Народната банка
2. Проф. д-р Никола Поповски, економски експерт; професор на Факултетот за Економија и Менаџмент; поранешен министер за финансии;
3. Проф. д-р Борче Треновски, економски експерт; професор на Економскиот факултет во Скопје;
4. Бојан Цветановски, Претседател на Извршниот одбор на Здружението на финансиските пазари на сите банки во Македонија – АЦИ; Раководител на оддел / Филијала НЛБ Банка АД Скопје;
и претставници на македонското стопанство и бизнис заедницата:
5. Трајан Ангелоски, Претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија;
6. Тања Дејаноска, Потпретседател на Сојуз на стопански комори на Македонија.

Модератор: Проф. д-р Синиша Наумоски, претседател на Академски совет на Академијата за банкарство и информатичка технологија – АБИТ

Целта на овој настан е да ја долови и детално дискутира моменталната состојба на компаниите и банкарскиот сектор, како и предизвиците со кои што се соочуваат за време на пост-ковид кризата. Имено, овој настан стреми кон развивање на финансиска писменост и свесност за надминување на состојбата и разрешување на негативните импликации кои се резултат на кризата во пост-ковид периодот.

📍 Локација: Пренос во живо на Facebook
Времетраење: 16:30 – 18:00 ч.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…