• јули 26, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ССК се вклучува во креирање решенија за имплементацијата на договорите од „Отворен Балкан“

ССК  се вклучува во креирање решенија за имплементацијата на договорите од „Отворен Балкан“

Потпретседателите на Сојузот на стопански комори на Македонија, Горан Ѓоргиевски и Сашо Дукоски како дел од владината делегација учествуваа на состаноците на меѓувладините работни групи и стопанските комори во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“ каде се дискутираше за детална имплементација на постигнатите договори. Настанот се одржа во Тирана, а во фокус на дискусија на средбите беше изнаоѓање на заеднички механизми за постигнувањето на енергетска стабилност во регионот како и надминување на предизвикот за обезбедување на доволни количини на основни прехранбени производи.

Формирани се пет работни групи, комисии, а во рамките на нивните активности ќе се подготват конкретни решенија за операционализација и имплементација на веќе постигнатите договори во рамките на „Отворен Балкан“. Потпретседателот на Сојузот и претседател на Агро-бизнис комората, Ѓоргиевски како член на работно тело учествуваше на панелот “Безбедност на храна: решенија, инструменти и мерки“.

„Работните состаноци беа исклучително ефикасни. Постигнат е договор да се направи драфт верзија на протокол со кој ќе се постигне елиминирање на царинските и транспортните бариери кои сега постојат и ќе се поедностават процедурите поврзани со Агенција за храна и ветеринарство и со Фитосанитарна инспекција. Овој протокол очекуваме да биде усогласен и потпишан од претставници на трите држави во септември во Белград“, истакна Ѓоргиевски.

Потпретседателот на Сојузот Сашо Дукоски, како дел на комисија, учествуваше на панелот посветен на изнаоѓање на можности за унапредувањето на трговската размена и синџирите на снабдување. Бизнис секторот ги детектира слабостите во движењето на стоките, работните дозволи и движењето на капиталот. Сојузот исто така ја адресира потребата да отворат „зелени ленти“ на граничните премини и за патничкиот сообраќај, а не само за товарниот.

Посебен акцент се стави на изнаоѓање на решенија за надминување на енергетската криза.

„Договорено е на државно ниво да се направи проценка на енергетските баланси на сите држави, како и на можноста за споделување на капацитети и заеднички инвестиции во зависност од тоа која држава каква компаративна предност има. Се планира и зголеменото производство да може да се користи по повластени цени од страна на државите кои се дел од иницијативата доколку имаат потреба“, истакна Дукоски.

Сојузот на стопански комори верува дека иницијативата „Отворен Балкан” во која засега членуваат Македонија, Албанија и Србија, ќе биде проширена и со вклучување на другите држави од Западен Балкан и дека преку нејзините активности ќе се постигне економски раст на регионот како и негово приближување до Европската Унија.

Препознавајќи го потенцијалот на регионалната соработка Сојузот поддржува и други регионални иницијативи меѓу кои и „Зелен навигатор за Западен Балкан“ која преку финансиска поддршка и трансфер на знаење и искуство на претпријатијата ќе им обезбеди побрза зелена транзиција.

Поврзани соддржини

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но дизелот поскапува – Еве ги новите цени

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Се готви нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи во голем пад

Се готви нова цена на горивата во Македонија –…

Во понеделник РКЕ ќе донесе одлука за нови цени на горивата во…
Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и Мосад

Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и…

Вчера спектакуларно беше отворен  Weekend.15, а за одличната забава во свој уникатен…
„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби – реализирана практична презентација во Ново место

„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби…

Петнаесетина претставници на комунални претпријатија од словенечки општини деновиве присуствуваа на практична…
ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во човечкиот капитал

ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во…

Унапредување на соработката меѓу научно-истражувачката дејност и приватниот сектор со цел инвестирање…
Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, расте доларот

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи,…

Голем пад на нафтата на светските берзи. Цената на барел нафта од…
Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку блиску

Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку…

Вредноста на британската фунта денеска падна под симболичната вредност од 1,1 долар…
Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air, најбрзо растечката и најодржливата авиокомпанија во Европа, најавува дополнително проширување…
Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што се влегува во вртлог – Од едно место земате нов за да го исплатите долгот, за тоа во таа умешност најважно е пред себе да ја имате вистинската информација која ќе ве извести каде и колку сте задолжени

Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што…

Не трчајте од шалтер до шалтер, од банка до банка, од извршител…
Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис опкружување

Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис…

Американските стопански комори на Република Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово…
Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка на одржливите идеи од регионот

Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка…

По двата исклучително успешни циклуси за време на пандемијата, проектот на НЛБ…
Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување од речиси 7 отсто

Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување…

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за…