Повлекување на познат чоколаден производ: „Не јадете го“

Хрватскиот државен инспекторат го повлече од пазарот производот вафли Nestle KIT KAT Mini поради присуство на минерални масла, соопшти Агенцијата за земјоделство и храна.

Како што е наведено, се отповикува само Nestle KIT KAT Mini 200g in bag series 40580734, со рок на траење од 01.2025 година, пренесува Dnevnik.hr.

Производител е Nestle Deutschland AG, Франкфурт, Германија, а дистрибутер за Хрватска е Nestle Adriatic d.o.o. од Загреб.

Можеби ќе ве интересира...

Хрватските ресторани се плашат пред сезона: Не можам да му платам на келнерот 3.000 евра

BiznisPRO

Енормни поскапувања пристигнаа и во БиХ: 2,45 евра за литар масло за готвење

BiznisPRO

Драстичен скок на цената на горивата во Србија, дизелот достигна 198 динари (104 денари)

BiznisPRO