Повторно е на врвот

Џеф Безос ја врати титулата најбогат човек на светот, претекнувајќи го Илон Маск, според индексот на милијардери на Блумберг во понеделникот.

Нетото богатство на основачот на Амазон изнесуваше 200 милијарди долари, а следеше Маск со 198 милијарди. Маск изгуби околу 31 милијарда долари во изминатата година, додека Безос доби 23 милијарди долари, според индексот на американскиот бизнис сервис.

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од 7 отсто во понеделникот.

Маск ја врати титулата најбогат човек во светот во мај 2023 година, надминувајќи го извршниот директор на LVMH, Французинот Бернар Арно, пренесува Investor.

Тројца сантимилионери – Маск, Арно и Безос – со месеци се натпреваруваат за првото место на индексот на Блумберг. Арно ја држеше титулата најбогат човек додека неговото богатство растеше поради бумот во продажбата на луксузни стоки што помогна да се зголеми цената на акциите на LVMH.

Претходно оваа година, судија на државниот суд во Делавер го отфрли пакетот за плати на Маск за 2018 година – вреден повеќе од 50 милијарди долари – што му помогна да го направи еден од најбогатите луѓе во светот. Акциите на Tesla исто така се намалени за околу 24% од година до денес.

Титулата за најбогат човек на светот очекувано се менува на секои неколку месеци, во зависност од перформансите на пазарот. Нето вредноста на петте најбогати луѓе во светот вртоглаво порасна за 114% од 2022 година на вкупно 869 милијарди долари, по сметководството за инфлацијата, според годишниот извештај за нееднаквост на Оксфам.

Можеби ќе ве интересира...

Купувањето месо никогаш повеќе нема да биде исто

BiznisPRO

Еве во кои држави е најскапо да се подигне готовина од банкомати

BiznisPRO

Се гласаше за воведување на 13-та пензија – Оваа држава организираше референдум

BiznisPRO