• март 21, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Просечната плата во Србија е 558 евра, во Белград околу 700 евра

Просечната плата во Србија е 558 евра, во Белград околу 700 евра

Просечната нето плата во Србија лани била 65.864 динари (558 евра), а највисоката во Белград била 82.132 динари (698 евра) во просек.

Најниски плати имале Бојничани кои во просек земале 45.019 динари (382 евра), како и жителите на Власотинце, Прешево, Ражањ и Сврљиг.

За споредба, во 2020 година просекот бил околу 60.000 динари или 511 евра. За една година платите номинално се зголемени за 9,6 отсто, пренесува Политика.

Просечната плата во јавниот сектор во 2021 година изнесувала 72.674 динари (617 евра).

Така, просекот во јавните државни претпријатија е 82.787 динари (703 евра), а во јавните локални претпријатија 63.183 динари (537 евра).

Вработените во администрацијата, на сите нивоа, во просек заработувале по 75.648 динари (643 евра), вработените во здравството и социјалната работа имале плата од 73.981 динари (628 евра), а во образованието и културата 66.323 динари (563 евра).

Просечната плата во Нови Сад била 75.773 (644 евра), а 62.494 динари (531 евро) за целиот регион на Војводина.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…