Првите резултати од бојкотот: Старбакс отпушта илјадници работници, акциите на Кока-Кола паднаа за 7 отсто

Објавите за солидарност со Палестинците на социјалните мрежи и бојкотот на производите значително ја намалија продажбата на неколку западни брендови низ Блискиот Исток и Азија поради нивната поддршка за Израел.

Старбакс од Сиетл, една од најголемите цели на бојкотот, падна за 8,96 отсто во 19-дневниот период во ноември 2023 година, што претставува загуба од 11 милијарди долари. Тоа го означи најдолгиот пад во историјата на компанијата.

Сепак, Старбакс не е единствениот глобален бренд погоден.

Старбакс, исто така, ги намали целите за раст на продажбата за 2024 година, додека неговиот сопственик на франшиза на Блискиот Исток, Групацијата Ал Шаја, планира да отпушти повеќе од 2.000 луѓе поради проблемите предизвикани од бојкотот.

Растот на продажбата на Мекдоналдс беше само 0,7 проценти – далеку под пазарните очекувања од 5,5 проценти – на клучните пазари како Блискиот Исток, Кина и Индија во периодот октомври-декември 2023 година.

Акциите на Кока-Кола паднаа за 7 отсто во 2023 година во текот на четвртиот квартал. Гигантот за пијалоци рече дека геополитичките тензии на Блискиот Исток доведоа до „извесна промена во однесувањето на потрошувачите“.

Понудата на производите на Нестле беше делумно погодена на неколку пазари во четвртиот квартал од минатата година, а финансискиот директор на компанијата Франсоа Роже во февруари изјави дека тоа е последица на „конфликтот на Блискиот Исток“, пишува ТРТ Балкан.

Потсетуваме, откако Израел почна интензивно да ја напаѓа Газа убивајќи цивили секој ден, стотици илјади луѓе почнаа да ги бојкотираат производите на компаниите кои го финансираат Израел.

Можеби ќе ве интересира...

Унгарија бара од ЕУ да преземе мерки против бугарскиот транзитен данок на рускиот гас

BiznisPRO

ЕСМ во првите 15 дена од стартот на грејна сезона ги задоволи 100% потребите за струја на домаќинствата и малите потрошувачи и продадени се дополнителни 600 мегават часови

BiznisPRO

ИСПОРАКА НА ЖИТАРИЦИ: Украина испрати 8,1 милиони тони жито преку романското пристаниште Констанца

BiznisPRO