• март 24, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Рено“ го прекинува производството во Русија

„Рено“ го прекинува производството во Русија

Францускиот производител на автомобили „Рено“ објави дека го прекинува производството во Русија поради нападот врз Украина, додавајќи дека ги разгледува опциите за удел во рускиот производител на автомобили „Автоваз“. „Рено“ е најмногу зависен од рускиот пазар меѓу западните производители на автомобили и беше под силен притисок поради континуираниот бизнис во Русија, дури и по руската инвазија на Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски еднаш ја обвини француската компанија за финансирање на војната, велејќи дека таа мора, заедно со другите француски компании, да престане да финансира убиства на жени и деца. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, повика на глобален бојкот на „Рено“. Компанијата во соопштение во средата соопшти дека веќе спроведува мерки кои се неопходни за усогласување со санкциите против Русија. Во средата, тие, исто така, го прекинаа производството во фабрика во Москва, додавајќи дека ги разгледуваат опциите за удел во „Автоваз“, земајќи ја предвид сегашната средина и во исто време покажувајќи одговорност кон своите 45.000 работници во Русија.

Поврзани соддржини

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…
Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда…

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата…
Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино…

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и…
Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов…

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната…
Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест…

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот…
АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ…

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на…
Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително…
Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022…

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја…