• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Рецесија на повидок: Г7 не прифаќа рубљи, Путин на потег

Рецесија на повидок: Г7 не прифаќа рубљи, Путин на потег

Енергетските односи меѓу Западот и Русија дополнително се комплицираат. Групата од седумте најразвиени земји во светот (Г7) вчера го одби барањето на рускиот претседател Владимир Путин за купување гас во рубли. Москва им порача дека тоа ќе доведе до прекин на испораката на синото гориво.

Одлуката на Путин дека „непријателските“ земји, кои воведоа санкции кон Русија, мора да го платат гасот во рубли, го доведе Западот во непријатна позиција, па се оценува дали рускиот претседател е подготвен да оди до крај и да го исклучи синото гориво за земјите кои не го почитуваат. Кремљ во понеделникот соопшти дека процедурите за плаќање на рускиот гас во рубљи треба да се спроведат до 31 март, а извештај за тоа е доставен до претседателот Путин.

– Во моментов надлежните сектори ги развиваат сите модалитети со компанијата „Гаспром“, по што ќе се дефинира јасна временска рамка. Процедурите за набавка се многу комплицирани и вклучуваат испораки, плаќања и корекции на билансот, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

После тоа стигна веста дека земјите од Г7 – Германија, Франција, Италија, Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го одбиле барањето на Русија за купување руски гас за перење.

– Сите министри целосно се согласија дека ова може да биде еднострано и јасно прекршување на постоечките договори.Плаќањето во рубљи не е прифатливо и ќе апелира до компаниите погодени од ова да не се согласат со барањата на Путин – изјави германскиот министер за енергетика Роберт Хабек.

Иван Абрамов, заменик-претседател на Комитетот за економска политика на Советот на Федерацијата, рече дека барањето на Москва е јасно.

– Доколку овие земји одбијат да купат гас за перење, тоа секако ќе доведе до прекин на испораките. Русија не може бесплатно да испорачува гас. Имаат доволно можности да купат рубљи, тоа го можат веднаш, на која било берза. Не поставуваме нереални услови – прецизира Абрамов.

Песков, исто така, претходно посочи дека Русија дефинитивно нема да испорачува гас бесплатно. Одлуката за плаќање во рубљи не се однесува на Србија, што неодамна го потврди и портпаролот на Кремљ. Путин ги изненади лидерите на ЕУ кога на 23 март ја објави оваа промена во купувањето руски гас, со што ќе се зајакне рубљата и руската централна банка, а во исто време ќе се принуди ЕУ да ги укине санкциите што ги воведе кон Русија. Германските медиуми одлуката на Путин ја оценуваат како паметен шаховски потег, бидејќи ја става Европа пред избор меѓу чума и колера. Земјите-членки се поделени околу тоа дали европската економија може да воведе ембарго на руската енергија, бидејќи нема алтернативни извори на снабдување.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…