• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Рецесија на повидок: Г7 не прифаќа рубљи, Путин на потег

Рецесија на повидок: Г7 не прифаќа рубљи, Путин на потег

Енергетските односи меѓу Западот и Русија дополнително се комплицираат. Групата од седумте најразвиени земји во светот (Г7) вчера го одби барањето на рускиот претседател Владимир Путин за купување гас во рубли. Москва им порача дека тоа ќе доведе до прекин на испораката на синото гориво.

Одлуката на Путин дека „непријателските“ земји, кои воведоа санкции кон Русија, мора да го платат гасот во рубли, го доведе Западот во непријатна позиција, па се оценува дали рускиот претседател е подготвен да оди до крај и да го исклучи синото гориво за земјите кои не го почитуваат. Кремљ во понеделникот соопшти дека процедурите за плаќање на рускиот гас во рубљи треба да се спроведат до 31 март, а извештај за тоа е доставен до претседателот Путин.

– Во моментов надлежните сектори ги развиваат сите модалитети со компанијата „Гаспром“, по што ќе се дефинира јасна временска рамка. Процедурите за набавка се многу комплицирани и вклучуваат испораки, плаќања и корекции на билансот, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

После тоа стигна веста дека земјите од Г7 – Германија, Франција, Италија, Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го одбиле барањето на Русија за купување руски гас за перење.

– Сите министри целосно се согласија дека ова може да биде еднострано и јасно прекршување на постоечките договори.Плаќањето во рубљи не е прифатливо и ќе апелира до компаниите погодени од ова да не се согласат со барањата на Путин – изјави германскиот министер за енергетика Роберт Хабек.

Иван Абрамов, заменик-претседател на Комитетот за економска политика на Советот на Федерацијата, рече дека барањето на Москва е јасно.

– Доколку овие земји одбијат да купат гас за перење, тоа секако ќе доведе до прекин на испораките. Русија не може бесплатно да испорачува гас. Имаат доволно можности да купат рубљи, тоа го можат веднаш, на која било берза. Не поставуваме нереални услови – прецизира Абрамов.

Песков, исто така, претходно посочи дека Русија дефинитивно нема да испорачува гас бесплатно. Одлуката за плаќање во рубљи не се однесува на Србија, што неодамна го потврди и портпаролот на Кремљ. Путин ги изненади лидерите на ЕУ кога на 23 март ја објави оваа промена во купувањето руски гас, со што ќе се зајакне рубљата и руската централна банка, а во исто време ќе се принуди ЕУ да ги укине санкциите што ги воведе кон Русија. Германските медиуми одлуката на Путин ја оценуваат како паметен шаховски потег, бидејќи ја става Европа пред избор меѓу чума и колера. Земјите-членки се поделени околу тоа дали европската економија може да воведе ембарго на руската енергија, бидејќи нема алтернативни извори на снабдување.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…