• март 24, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Русите се закануваат: „Барел нафта ќе чини 500 долари, а цената на гасот подобро да не знаете!“

Русите се закануваат: „Барел нафта ќе чини 500 долари, а цената на гасот подобро да не знаете!“

Рускиот вицепремиер Александар Новак во средата предупреди дека воведувањето ембарго за снабдување со енергија од Русија, за кое моментално се разговара во Европската унија и остатокот од Западот, ќе доведе до колапс на глобалниот пазар на нафта и гас.

„Пазарот е доста избалансиран, нема вишоци, така што секое напуштање или намалување на производството би довело до зголемување на цените, а какви би биле тие, тешко е да се предвиди“, рече Новак, наведувајќи дека прогнозите се 500 долари за барел нафта и повеќе од 4.000 долари за 1.000 кубни метри гас!

Според Новак, потенцијалната забрана за увоз на руска енергија во ЕУ ќе доведе до постепена прераспределба на енергетските текови низ светот.

Во секој случај, глобалната побарувачка останува и ако некој дел се пренасочи кон Европа од други пазари, тогаш таму ќе се ослободуваат количини.Ќе има постепена прераспределба на енергетските текови, воспоставување нови логистички синџири, механизми за финансиско порамнување.Светот нема да застане тука: ќе се развива, едноставно ќе се реконфигурира “, смета Новак.

Рускиот вицепремиер тврди дека неговата земја никогаш не користела енергија како оружје и дека дури и во најтешките геополитички услови, таа продолжува да испорачува до европските потрошувачи според потребите и договорите, „користејќи го украинскиот систем за транспорт на гас според договор со важност до 2024 година. .

Говорејќи за указот на претседателот Владимир Путин дека Русија во иднина ќе ги наплаќа енергијата од сите „непријателски земји“ во рубли, Новак рече дека доларот и еврото во моментов се „прилично несигурни“.

„Гледаме дека постои ограничување и тоа ја поткопува довербата во овие валути. Во иднина ќе биде неопходно поактивно да се префрли на тргување во национални валути и тоа ќе обезбеди поголема доверливост“, рече тој.

Тој рече и дека поскапувањето на дизелот во Европа нема да се ограничи на 40%, со оглед на тоа што, како што вели, има недостиг на нафтени деривати.

„Ситуацијата е доста комплицирана на европскиот пазар поради екстремно малите залихи на дизел. Според мене, одлуките донесени од Европската унија во однос на нашите две државни компании и ембаргото за испораки на нафта само ќе ја влошат ситуацијата. година. цената на литар дизел скокна за 40 отсто, мислам дека тоа не е граница бидејќи има реален недостиг на нафтени деривати“, рече Новак.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…