Биткоинот надмина 64.000 долари, брка рекорд од 2021 година

Цената на Биткоин, најпознатата криптовалута, надмина 64.000 долари, приближувајќи се до својот историски максимум од речиси 69.000 долари, според податоците на CoinDesk.

Во последните 24 часа, цената на токенот скокна за 12 отсто, на највисоко ниво од ноември 2021 година. Дигиталната валута порасна петти ден по ред, поддржана од приливите во фондовите со биткоини со кои се тргува преку размена на САД (ETF).

Лансирањето на ETF на почетокот на јануари помогна да се зголеми вредноста на биткоинот за речиси 40 проценти од година до денес.

Биткоинот достигна највисоко ниво од 68.982,20 долари во ноември 2021 година, пред да падне на околу 29.000 долари во јули минатата година поради несигурноста предизвикана од кривичната пријава против основачот на крипто берзата Binance и колапсот на нејзиниот конкурент FTX.

Можеби ќе ве интересира...

Apple се брани: „Нашите 8 GB RAM се како туѓи 16“

BiznisPRO

Вака настана „црниот петок“: Колку се големи попустите во Македонија?

BiznisPRO

Наскоро во Германија големо зголемување на платите: Покачувања и до 500 евра, еве кој

BiznisPRO