• март 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Се најавува нов едукативен проект, за прв пат во западен Балкан, како мост за влез на државен дуален универзитетод Германија

Се најавува нов едукативен проект, за прв пат во западен Балкан, како мост за влез на државен дуален универзитетод Германија

На ден 17.03.2022 година, четврток, во Амбасадата на С.Р. Германија во Скопје, г-дин Ото Граф, во функција на заменик-амбасадор и раководител на економскиот оддел, го прими на официјална средба претставникот на управата во Хајделберг Институтот за бизнис и менаџмент во Скопје, проф. д-р Синиша Наумоски. Имено, меѓу другото, на состанокот беше претставен новиот проект за германски додипломски и специјалистички студии по примерот на државните дуални универзитети во Германија, под брендот „ХАЈДЕЛБЕРГ ФАКУЛТЕТ ВО СКОПЈЕ“.

На средбата, како што беше подвлечено, ова претставува, за прв пат, во земјите од Западен Балкан да се основа една германска високообразовна установа за додипломски и специјалистички последипломски студии во областите на: податоци и компјутерски науки, банкарство, осигурување и контролинг.

„Покрај сите потешкотии во изминативе години, денес, беше речено на состанокот дека е вистинско време да се направи еден мост, преку институцијата на Хајделберг во Скопје, која постои повеќе од 4 години, за внес на државниот дуален универзитет од Манхајм.“ – изјави проф. д-р Наумоски.

За таа цел, г-дин Граф истакна дека Амбасадата на С.Р. Германија во Скопје, активно ќе ја поддржува секоја иницијатива за подобрување на македонскиот образовен систем, особено кога ќе се врши трансфер на знаење и практики од најдобрите универзитети / школи во Хајделберг, Манхајм и Франкфурт.

Од страна на проф. д-р Наумоски, Амбасадата на С.Р. Германија во Скопје беше информирана за формирањето на работна група, преку која, на крајот на минатата година се започна со процесот на имплементација на германските дуални студии, тука во Скопје. На таквите средби, како што додаде д-р Наумоски, биле активно вклучени сите претставници на управата од Хајделебрг Институтот во Скопје, а под менторство на д-р Бриџит Спилман, како и високи претставници на Државниот дуален универзитет од Манхајм, меѓу кој, и ректорот на универзитетот, проф. д-р Наглер.

На крајот од март, како што беше подвлечено на состанокот, ќе биде договорена трилатерална средба, помеѓу Амбасадата на С.Р. Германија во Скопје, Делегација на германското стопанство Северна Македонија – АХК и претставници на Хајделберг Институтот во Скопје, со цел – заедничка и позасилена соработка при имплементација на проектите во високото образование. Исто така, на почетокот на мај, 2022 година, работната група од Манхајм, заедно со претставниците на управата од Хајделберг и Франкфурт ќе бидат во официјална посета на Скопје и ќе извршат комплетна евалуација на процесите, а во насока на здобивање со германската акредитација.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…