Се токмат нови цени на горивата во Македонија – Ќе поскапат ли?

И денеска РКЕ ќе заседава и ќе донесе нова одлука за цените на горивата. Новите цени на горивата ќе важат од вечерва од полноќ, а кои ќе бидат истите дополнително ќе информираме.

„Предусловите се исполнети и денеска ќе има нова одлука која ќе биде на сила од 00:01 часот 26.03.2022 година”, велат од РКЕ.

Инаку, моментално ова се актуелните цени на горивата:

ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 82,00 ден/лит, ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 84,00 ден/лит, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 84,00 ден/лит, Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 81,00 ден/лит.

Инаку како што претходно објавивме, драстичен скок на горивата има во Србија каде дизелот достигна неверојатни 104 македонски денари.

Можеби ќе ве интересира...

Убава вест: Ново значително намалување на цената на дизелот

BiznisPRO

Убава вест: Значително поевтинија горивата

BiznisPRO

ГОЛЕМ РАСТ: Просечната плата достигна рекордни 39.998 денари

BiznisPRO