• март 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Шефот на Фолксваген предвидува дека војната ќе биде полоша за европската економија од пандемија

Шефот на Фолксваген предвидува дека војната ќе биде полоша за европската економија од пандемија

Тој се залага за максимални санкции против Русија, но смета дека „треба да се вратиме на преговарачка маса и да разговараме“

Херберт Дис, првиот човек на Фолксваген, рече дека војната во Украина може драстично да влијае на германската и европската економија.

Особено ако продолжат воените акции и санкции, без разлика што Европа не воведе санкции за увозот на руска нафта. Со оглед на тоа дека Европа зависи од руската нафта и гас, во удел до 45%, ваквата одлука беше очекувана. Дис, сепак, е на мислење дека долготрајната војна во Украина може да биде полоша за европската економија од пандемија на коронавирус.

Сепак, Дис стравува од нарушувања во синџирот на снабдување кои „може да доведат до драстичен пораст на цените, недостиг на енергија и на крајот до инфлација“. Превирањата на енергетските пазари се веќе присутни, а во февруари е забележана рекордна инфлација во Европа од 5,8%.

„За општество како Германија, зависност од руска енергија, суровини“, ако замислите сценарио во кое ги прекинавме деловните односи со Русија, што ќе треба да го направиме ако конфликтот не престане, повеќе не би можеле да купи енергија.ситуација која би влијаела на Европа и особено на Германија“, изјави Диес за Фајненшл Тајмс.

Тој се залага за максимални санкции против Русија, но смета дека „треба да се вратиме на преговарачка маса и да разговараме“. Минатата недела Volkswagen го прекина производството во Калуга и Нижни Новгород во Русија, го запре извозот, но за жал се соочи и со проблеми кои доведоа до прекини во производството во германските фабрики.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…