• март 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Шефот на Фолксваген предвидува дека војната ќе биде полоша за европската економија од пандемија

Шефот на Фолксваген предвидува дека војната ќе биде полоша за европската економија од пандемија

Тој се залага за максимални санкции против Русија, но смета дека „треба да се вратиме на преговарачка маса и да разговараме“

Херберт Дис, првиот човек на Фолксваген, рече дека војната во Украина може драстично да влијае на германската и европската економија.

Особено ако продолжат воените акции и санкции, без разлика што Европа не воведе санкции за увозот на руска нафта. Со оглед на тоа дека Европа зависи од руската нафта и гас, во удел до 45%, ваквата одлука беше очекувана. Дис, сепак, е на мислење дека долготрајната војна во Украина може да биде полоша за европската економија од пандемија на коронавирус.

Сепак, Дис стравува од нарушувања во синџирот на снабдување кои „може да доведат до драстичен пораст на цените, недостиг на енергија и на крајот до инфлација“. Превирањата на енергетските пазари се веќе присутни, а во февруари е забележана рекордна инфлација во Европа од 5,8%.

„За општество како Германија, зависност од руска енергија, суровини“, ако замислите сценарио во кое ги прекинавме деловните односи со Русија, што ќе треба да го направиме ако конфликтот не престане, повеќе не би можеле да купи енергија.ситуација која би влијаела на Европа и особено на Германија“, изјави Диес за Фајненшл Тајмс.

Тој се залага за максимални санкции против Русија, но смета дека „треба да се вратиме на преговарачка маса и да разговараме“. Минатата недела Volkswagen го прекина производството во Калуга и Нижни Новгород во Русија, го запре извозот, но за жал се соочи и со проблеми кои доведоа до прекини во производството во германските фабрики.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…