Следува „меко слетување“: каматните стапки ќе паднат

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгијева изјави дека очекува намалување на каматните стапки во втората половина на 2024 година.

Георгиева ова го соопшти денеска на Светскиот самит на влади во Дубаи.

Очекувам дека каматните стапки од средината на годината ќе тргнат по истиот пат како и инфлацијата, која опаѓа изминатава година, рече Георгиева.

Според Георгиева, ММФ е убеден дека светската економија ќе доживее таканаречено „меко приземјување“, додавајќи дека тоа е „сценарио за кое сонувавме“.

Терминот „меко слетување“ се однесува на умерен или благ пад на економската активност.

Директорката на ММФ претходно најави дека е уверена во добрите економски перспективи и издржливоста на глобалната економија и покрај неизвесностите поради војните и сложената геополитичка ситуација.

Можеби ќе ве интересира...

Наскоро во Германија големо зголемување на платите: Покачувања и до 500 евра, еве кој

BiznisPRO

Лоши вести за Балканците кои би сакале да одат на печалба: Германците повеќе не се подготвени да вработуваат нови работници

BiznisPRO

Речиси 750.000 Германци в година би можеле да добијат по 200 евра од државата

BiznisPRO