• ноември 2, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Соработка ССК и „Генерали Инвестментс“: Како вашите пари да работат за вас

Соработка ССК и „Генерали Инвестментс“: Како вашите пари да работат за вас

Сојузот на стопански комори на Македонија воспоставува соработка со „Генерали Инвестментс“ со цел подигнување на нивото на информираност на бизнис секторот за можност за создавање на додадена вредност преку инвестирање на расположливите финансиски средства во инвестициски фондови, во рамките на што беше организиран информативен состанок за членовите.

Лазе Камчев, главен извршен директор на „Генерали Инвестментс“ истакна дека постои високо ниво на сигурност на вложените средства и висок принос за средства по видување. Средства може да вложуваат правни и физички лица, без ограничувања на висината на вложувањата.
„Предност на „Кеш Депозит“ е што може да вложите колку сакате средства по видување кои може да ги подигнете назад во целост или делумно во било кое време и тие ќе ви донесат годишен приход кој оваа година изнесува 1,85 проценти. За разлика од тоа ако истите средства ги ставите во банка без да ги орочите нема да добиете никаков принос, ако пак ги орочите нема да може да ги подигнете пред истек на периодот на орочување. Со нашиот финансиски производ имате поголема флексибилност на управување со парите и загарантирано остварување на приход“, истакна Камчев.

GENERALI е независна меѓународна финансиска групација основана во 1831 година, а денес е присутна во повеќе од 50 држави во светот. Илјадници професионалци се грижат за клиентите, а според Fortune Global 500 врз основа на индикаторите на продажба, профит, средства и пазарна вредност е рангирана меѓу 60-те најголеми компании во светот. Друштвото Generali Investments CEE, од кои е дел и фондот во нашата земја е најголемо друштво за управување во Централна и Источна Европа.

„Кеш Депозитот“ во кој може да инвестираат правни и физички лица, овозможува да се обезбеди ефикасно управување со слободните финансиски средства, и истите да се оплодуваат сигурно и долгорочно, без притоа да се попречи динамичното работење на компанија. Едно е сигурно, нема ништо поубаво од тоа “Вашите пари да работат за вас”, да не работите, а да ги оплодувате вашите пари, вашиот имот да се зголемува, и да добивате солиден принос за вашите вложувања“, истакна Камчев.
Претседателот на Сојузот на стопански комори, Трајан Ангелоски потенцираше дека живееме во време во кое економските можности и околности секој дневно се менуваат, поради што и треба да се размислува за нови пристапи кои може да го подобрат работењето на бизнисите.
„Во економијата најчесто ништо не е црно или бело, а резултатот од одуката која ја носите зависи од околностите во кои таа се реализира. Овие финансиски производи нудат можност да се создаде додадена вредност од средствата кои во одреден момент не се активни. Така наместо да стојат во банка и да не генерираат додадена вредност, со инвестирање во инвестициски фонд парите се оплодуваат. Предност е што може да ги повлечете секогаш кога ќе имате потреба од нивно ангажирање за некоја инвестиција, набавка и слично“, истакна Ангелоски.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…