Стоковните куќи во Германија масовно пропаѓаат: Што се случи со нив?

Во 2023 година, германските стоковни куќи имале 34,8 отсто помала продажба отколку пред 20 години, покажуваат податоците на Германскиот завод за статистика (Дестатис).

За разлика од стоковните куќи, во малопродажбата има поинаков тренд. Имено, во истиот период продажбата во стационарна малопродажба е зголемена за 11,3 отсто. Во онлајн малопродажбата е постигнат раст од дури 170 проценти.

Погрешно проценување
Се чинеше како бизнисот на стоковната куќа да доживува некаков постпандемски бум. Во 2022 година, големите стоковни куќи забележаа раст на продажбата од 13,1 отсто во споредба со претходната година. Но, само една година подоцна, продажбата повторно падна за 3,9 отсто, пренесува tportal.hr.

Падот на продажбата беше проследен со пад на бројот на вработени во стоковните куќи во период од две децении, така што во 2023 година имало петтина вработени помалку од 2003 година. Од друга страна, вработеноста во стоковните куќи расте во последните години – во 2022 година се зголеми за четири проценти, а потоа за уште 5,2 проценти во 2023 година.

Долги години стоковните куќи во центрите на германските градови беа една од главните атракции меѓу клиентите. Меѓутоа, во малопродажниот сектор, само книговодството забележа слични загуби во последните две децении (пад на продажбата од 44 проценти).

Сепак, продажбата на облека на мало пораснала за 4,6 отсто, играчки за шест отсто, а часовници и накит за 9,1 отсто.

Најпознатите банкротираат
За 20 години, малопродажбата на обувки и кожни производи се зголемила за 40,5 отсто, а продавниците за електроника продале дури 175,7 отсто повеќе.

Веројатно најпознатиот синџир на стоковни куќи во Германија, Galeria Karstadt Kaufhof поднесе барање за стечај во јануари, укажувајќи на смртта на нејзиниот сопственик, австриската групација за недвижности Signa, среде се поголемата криза на европскиот пазар на недвижности.

Стечајот на сопственикот го потресе германскиот ланец на стоковни куќи бидејќи веќе не можеше да смета на најавените 200 милиони евра инвестиција, па затоа по трет пат во последните неколку години беше прогласен банкрот. Во 2020 година, тие беа оптоварени од пандемијата, а во 2022 година, инфлацијата и скокот на трошоците за енергија.

Можеби ќе ве интересира...

Курсна листа за 6-ти март 2024

BiznisPRO

Расте цената на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Зголемувањето на минималната плата ги налути Германците: „Прениска е“

BiznisPRO