• ноември 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

СВЕТОТ НА РАБ НА НЕДОСТИГ НА СРЕБРО: Зошто има толку голема побарувачка за овој благороден метал

СВЕТОТ НА РАБ НА НЕДОСТИГ НА СРЕБРО: Зошто има толку голема побарувачка за овој благороден метал

СВЕТОТ е на работ на недостиг на сребро, што би можело да се случи до крајот на оваа година, објави меѓународната асоцијација Silver Institute, во која членуваат некои од најголемите светски компании за производство и преработка на тој благороден метал.

Глобалната побарувачка за сребро, составена од индустриски потрошувачи, производители на накит и домашни производи и инвеститори, ќе се зголеми за рекордни 16 отсто во споредба со минатата година. Така, побарувачката на сребро ќе биде најголема во историјата, а се очекува до крајот на оваа година да биде дури 1,21 милијарди унци, се наведува во извештајот на Silver Institute.

Поради големата побарувачка, пазарот на сребро се соочува со дефицит од 194 милиони унци метал, што е четири пати повеќе отколку во 2021 година, кога дефицитот беше 48 милиони унци.

Условите на среброто на инвеститорите во Лондон и Њујорк, следени од меѓународни организации како што е Здружението на дилери на шипки во Лондон (LBMA) паднаа за 370 милиони унци оваа година, или 25 отсто.

Како еден од главните виновници за растот на побарувачката на сребро, Институтот ја наведува автомобилската индустрија која постојано ја зголемува електрониката во возилата за кои е потребен благороден метал.

Широкото усвојување на 5G технологијата и глобалното движење кон зелена енергија се исто така важни фактори за зголемување на побарувачката, се додава во извештајот. Така, на пример, производителите на соларни панели акумулираат сè повеќе сребро.

На зголемената побарувачка влијаеше и пониската цена во Индија, која падна во 2020 и 2021 година, па на тој голем пазар двојно се зголеми побарувачката за сребро.

Цените на среброто оваа година паднаа за околу 10 отсто на 21 долар за унца, најмногу поради тоа што инвеститорите го продаваат како одговор на зајакнувањето на американскиот долар и зголемувањето на приносите на американските обврзници.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…