Тие ги имаат најважните акции во светот

Компанијата Nvidia (Nvidia) ги има најважните акции во светот.

Извештајот за заработка на американскиот производител на чипови Nvidia е толку важен што аналитичарите на њујоршката компанија Goldman Sachs тврдат дека оваа компанија ја има најважната акција во светот.

Движењата на пазарот укажуваат дека извештајот на Nvidia може да доведе до пад или пораст на цената на акциите од дури 11 отсто.

Податоците за заработката би можеле да ги потресат финансиските пазари, бидејќи Nvidia има големо учество во некои берзански индекси, а во оваа компанија истовремено инвестираат и голем број влијателни инвеститори.

Американската технолошка корпорација Envidia минатата недела го зазеде третото место на листата на највредни компании во САД, претекнувајќи го прво онлајн шопинг гигантот Amazon, а потоа и Alphabet, матичната компанија на Google.

Компанијата Nvidia контролира околу 80 отсто од пазарот на чипови со високи перформанси кои се користат во развојот на вештачката интелигенција. Светската побарувачка за вакви полупроводници е огромна, па вредноста на акциите на Nvidia се зголеми за трипати во 2023 година.

Акциите на Nvidia поскапеа уште 47 отсто од почетокот на оваа година.

Можеби ќе ве интересира...

Заштеда на струја: Канцелариите и продавниците во Париз ќе ги исклучат светлата по работното време

BiznisPRO

Паѓа цената на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Биткоинот надмина 64.000 долари, брка рекорд од 2021 година

BiznisPRO