• октомври 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Три европски земји одлучија: Ќе градат гасовод

Три европски земји одлучија: Ќе градат гасовод

Шпанија, Португалија и Франција најавија дека ќе изградат подводен гасовод за транспорт на водород и гас меѓу Барселона и Марсеј.

Португалскиот премиер Антонио Коста рече дека рутата, наречена Бармар, главно ќе се користи за пумпање зелен водород и други обновливи гасови, но и привремено ќе овозможи транспорт на „ограничена количина“ на природен гас за да се олесни енергетската криза во Европа.

– Гасоводот е одговор на повиците за солидарност од нашите европски партнери пред уцената на рускиот претседател Владимир Путин, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез за новинарите во Брисел, каде тројцата лидери се сретнаа денеска.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека „императив е Европа да остане обединета“.

BarMar го решава ќор-сокакот меѓу Шпанија и Португалија, кои сакаа да го продолжат гасоводот MidCat за да можат да продаваат гас во централна Европа, и Франција, која тврди дека изградбата на гасоводот ќе трае премногу долго за да се решат краткорочните проблеми со снабдувањето.

„Добра вест, една од најстарите блокади во Европа е надмината“, рече Кошта.

Шпанија и Франција, исто така, се согласија да ја забрзаат електричната интерконекција преку Бискајскиот залив и да идентификуваат и да работат на други врски меѓу двете национални мрежи, се вели во заедничката изјава.

Лидерите на трите земји се договорија повторно да се сретнат во Аликанте, Шпанија, на 9 декември за да одлучат за временската рамка за изградба и како да ја финансираат.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…