• мај 19, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации открија план од десетици милијарди долари за справување со глобалната криза со храна, влошена од војната во Украина.

Американското Министерство за финансии објави дека неколку глобални развојни банки работат забрзано на финансирање, политички ангажман и техничка помош за да се спречи гладот ​​предизвикан од војна, зголемувањето на цените на храната и штетите предизвикани од климатските промени врз посевите.

Десетици милијарди долари ќе бидат потрошени, меѓу другото, за поддршка на земјоделците, за решавање на проблемот со снабдување со ѓубрива и за подобрување на земјиштето за производство на храна.

Светската банка ќе обезбеди 30 милијарди долари помош за борба против глобалната криза со храна, се вели во извештајот на американското Министерство за финансии за плановите за безбедност на храната.

Азиската банка за развој ќе обезбеди средства за снабдување на Авганистан и Шри Ланка со храна, а Африканската банка за развој ќе додели 1,5 милијарди долари помош за 20 милиони африкански земјоделци, соопшти Министерството за финансии.

Европската банка за обнова и развој, Интерамериканската банка за развој и Меѓународниот фонд за развој на земјоделството, исто така, ќе придонесат со десетици милијарди долари во наредните месеци и години за поддршка на производителите на храна и за решавање на недостигот на снабдување.

Планот следи по состанокот свикан од американската министерка за финансии Џенет Јелен во април на пролетниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, каде што таа ги повика моќните нации да истражат конкретни начини за борба против претстојната криза со несигурност на храна ширум светот.

Во рамките на напорите за решавање на кризата, американскиот државен секретар Ентони Блинкен во следните два дена, на маргините на состанокот на ОН, ќе разговара со голем број официјални лица, со фокус на проблемот со несигурноста на храната.

Стејт департментот проценува дека во 2021 година, повеќе од 193 милиони луѓе ширум светот страдале од акутен недостиг на храна, што е за 40 милиони повеќе од претходната година. Се предвидува дека до крајот на 2022 година околу 40 милиони ќе бидат турнати во сиромаштија и ќе бидат изложени на несигурност во храната.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…