• мај 19, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации открија план од десетици милијарди долари за справување со глобалната криза со храна, влошена од војната во Украина.

Американското Министерство за финансии објави дека неколку глобални развојни банки работат забрзано на финансирање, политички ангажман и техничка помош за да се спречи гладот ​​предизвикан од војна, зголемувањето на цените на храната и штетите предизвикани од климатските промени врз посевите.

Десетици милијарди долари ќе бидат потрошени, меѓу другото, за поддршка на земјоделците, за решавање на проблемот со снабдување со ѓубрива и за подобрување на земјиштето за производство на храна.

Светската банка ќе обезбеди 30 милијарди долари помош за борба против глобалната криза со храна, се вели во извештајот на американското Министерство за финансии за плановите за безбедност на храната.

Азиската банка за развој ќе обезбеди средства за снабдување на Авганистан и Шри Ланка со храна, а Африканската банка за развој ќе додели 1,5 милијарди долари помош за 20 милиони африкански земјоделци, соопшти Министерството за финансии.

Европската банка за обнова и развој, Интерамериканската банка за развој и Меѓународниот фонд за развој на земјоделството, исто така, ќе придонесат со десетици милијарди долари во наредните месеци и години за поддршка на производителите на храна и за решавање на недостигот на снабдување.

Планот следи по состанокот свикан од американската министерка за финансии Џенет Јелен во април на пролетниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, каде што таа ги повика моќните нации да истражат конкретни начини за борба против претстојната криза со несигурност на храна ширум светот.

Во рамките на напорите за решавање на кризата, американскиот државен секретар Ентони Блинкен во следните два дена, на маргините на состанокот на ОН, ќе разговара со голем број официјални лица, со фокус на проблемот со несигурноста на храната.

Стејт департментот проценува дека во 2021 година, повеќе од 193 милиони луѓе ширум светот страдале од акутен недостиг на храна, што е за 40 милиони повеќе од претходната година. Се предвидува дека до крајот на 2022 година околу 40 милиони ќе бидат турнати во сиромаштија и ќе бидат изложени на несигурност во храната.

Поврзани соддржини

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел…
Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме –…

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за…
Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на…
Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Преку ноќ се случи силен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е…
Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе…

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2 денари…
„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во Диселдорф

„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во…

Во понеделник „Брако“ со свој штанд ќе им се придружи на најдобрите…
НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување и кај каматните стапки на депозитите преку ноќ и седумдневниот депозит

НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување…

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка…
Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик на својот покрив и да го продава вишокот од произведената струја

Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик…

Министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека Министерството за економија ги подготви…
РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само да си направи пресметка за потрошената струја

РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…

Регулаторната комисија за енергетика објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…
Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107, 50 денари

Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107,…

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика, ќе ја оддржи својата редовна седница на…
Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Вчера, 8 јуни, приватната болница Неуромедика го прослави на највисоко ниво јубилејот…