ЦЕНАТА НА НАФТАТА ПАД, ЗЛАТОТО СКОКНА: Европските берзански индекси во пораст

Главните европски берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан пад на цената на нафтата и раст на цените на златото и на пченицата.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:30 часот порасна на 17.643,75 поени, лондонски FTSE 100 на 7.643,25 поени, францускиот CAC 40 на 7.972,64 поени, додека московскиот MOEX падна на 3.227,0 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс пред денешното отворање на берзата падна на 38.949,02 поени, индексот S&P 500 на 5.069,76 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 15.947,74 поени.

Според податоците од берзата, цената на суровата нафта паднала на 78.108 долари, а на нафтата од типот брент на 81.827 долари. Европските фјучерси на гас се продаваа на отворањето на берзата ТТФ по цена од 26 евра за мегават-час. Цената на златото се искачи на 2.036,83 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата се искачи на 5,7392 долари за бушел (бушел е 27,216 кг). Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08468, што е приближно исто како и во средата.

Можеби ќе ве интересира...

СТИГНАА БОНУСИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Поради инфлацијата компаниите им исплаќаат на вработените значителни суми

BiznisPRO

АКО СТЕ ГО ПОМИНАЛЕ РАБОТНИОТ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА, ЕВЕ КОЛКУ ЌЕ БИДЕ ВАШАТА ПЕНЗИЈА: За 1200 евра пензија треба да работите 40 години и да имате плата со сума

BiznisPRO

Стигна забрана: Не може веќе да се продава „месо“ без месо

BiznisPRO