Цените на нафтата паѓаат

Во саботата наутро цените на нафтата на американскиот пазар се движеа надолу, па нафтата WTI, репер за американскиот пазар, изнесуваше 81,04 долари, а нафтата од типот Брент 85,34 долари за барел, објави Oil Price.

Цените на нафтата паднаа под 85 долари на меѓународните пазари во петокот, бидејќи шпекулациите дека американската централна банка, Федералните резерви (ФЕД), може да ги намали каматните стапки само на почетокот на летото, го надминаа падот на залихите.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 55 центи пониска отколку на затворањето на тргувањето во четвртокот и изнесуваше 84,83 долари. Во четвртокот ја затвори трговијата до 1,39 долари.

На американскиот пазар барелот се тргуваше по повисока цена за 56 центи, од 80,7 долари. Во четвртокот го затвори тргувањето до 1,54 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Русија заработува повеќе од нафта отколку пред санкциите

BiznisPRO

Еве ја најплатената професија во Австрија

BiznisPRO

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32%, блок тарифите даваат ефекти

BiznisPRO