• февруари 24, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Цените на златото нагло скокнаа, нафтата најскапа во последните 7 години

Цените на златото нагло скокнаа, нафтата најскапа во последните 7 години

Цените на златото и паладиумот драстично се зголемија на меѓународните пазари по рускиот напад врз Украина што ги поттикна инвеститорите да го насочат капиталот во сигурни средства.

Цената на унца злато утринава на физичкиот пазар порасна за 1,8 отсто, на 1.941,50 долари и накратко го допре највисокото ниво од минатиот јануари, од 1.948,77 долари. Кај терминските договори на американскиот пазар, беше повисока за 1,7 отсто односно 1.943,20 долари.

„Златото е безбедно засолниште за инвестиции, како и американскиот долар, а денес е неговиот ден. Неговата цена би можела да достигне ново рекордно ниво“, вели Џефри Хали од ОАНДА.

Русија е трет по големина производител на злато во светот, а рускиот „Норникел“ е голем производител и на паладиум и на платина.

Од друга страна, цените на нафтата продолжија да растат по утринскиот скок над 100 долари за барел, по прв пат од септември 2014 година.

Наглиот раст на цената на „црното злато“ беше предизвикан од веста дека Русија започна воена операција во Украина, што ги зголеми стравувањата на пазарот од можно глобално нарушување во снабдувањето со енергија.

Цената на европската нафта Брент порасна за 7,07 долари или 7,3 отсто, на 103,91 долар за барел на тргувањето во 9 часот и 44 минути по средноевропско време.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…