Турската лира падна на ново историски најниско ниво во однос на доларот: Инфлацијата во Турција е највисока во последните 14 месеци

Турската лира падна на ново историски најниско ниво во однос на доларот бидејќи американската валута денеска во 12:30 часот на берзата Forex се тргуваше за 31 лира.

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се забрза на 64,86 отсто од 64,77 отсто во декември, објави турскиот институт за статистика – Туркстат на почетокот на месецот.

Инфлацијата во Турција е највисока во последните 14 месеци.

Гувернерката на Централната банка на Турција (TCMB), Хафизе Гаје Еркан, неочекувано поднесе оставка на почетокот на февруари поради лични причини, а за нејзин наследник беше назначен Фатих Карахан, кој рече дека ќе продолжи со цврста монетарна политика, објавија медиумите.

ТЦМБ на крајот на јануари ја зголеми референтната каматна стапка од 42,5 на 45 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Убава вест: Некои излегоа од рецесијата

BiznisPRO

Запленет имот на Ер Албанија

BiznisPRO

Инфлацијата во еврозоната е во опаѓање: Еве колку таа изнесуваше во јули

BiznisPRO