Французите добија дозвола: Ја напуштаат Русија – загуба од 1,2 милијарди евра

Француската компанија Данон ја доби потребната дозвола од руските регулаторни органи да го продаде својот бизнис во Русија.

Компанијата ја процени штетата од трансакцијата на 1,2 милијарди евра.

Компанијата Данон ги доби потребните регулаторни одобренија за трансфер на бизнисот во Русија на „Вамин Р доо“. Завршувањето на оваа трансакција се очекува во наредните недели“, се наведува во соопштението на компанијата, пренесува агенцијата Интерфакс.

Данон потсетува дека трансферот на средства е инициран во октомври 2022 година.

„Вкупната загуба забележана од Danone на своите сметки е 1,2 милијарди евра“, забележува компанијата.

Според Единствениот државен регистар на правни лица, компанијата „Вамин Р доо“ е регистрирана на 25 септември 2023 година. Нејзини сопственици се Вамин Татарстан (99 отсто) и Руслан Алисултанов (1 отсто).

На 13 март рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за откажување на привременото управување на Федералната агенција за управување со средства, која го презеде управувањето со Danone Russia и Danone Trade во јули минатата година, кога тие компании беа преименувани во H&N и „H&N Trade“.

На крајот на февруари, Фајненшл тајмс објави, повикувајќи се на доверливи документи, за плановите на Данон да го продаде својот бизнис во Русија на татарстански Вамин. Според овие документи, компанијата „Вамин“ му припаѓа на Минтимер Мингазов, кој беше претставен во бордот на директори на „Х&Н“ откако државата го презеде управувањето со компанијата, на чело со министерот за земјоделство на Чеченија, Јакуб Закријев.

Можеби ќе ве интересира...

Од 1 декември ЕСМ Продажба ќе обезбедува поевтина електрична енергија за стратешки субјекти во државата

BiznisPRO

Пад – каков што Русија досега не видела

BiznisPRO

СЕФФ 2023: Економскиот ефект од ЕУ е 15% до 20% повисок БДП, РС Македонија може да биде 28-ма членка

BiznisPRO