• февруари 21, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Украина го легализираше биткоин како валута

Украина го легализираше биткоин како валута

Украинската влада минатата недела го усвои законот за официјално легализирање на биткоин и други криптовалути. Според новиот закон, виртуелните средства се 100% легални. Луѓето во Украина можат да управуваат со криптовалутите и да имаат јасно дефинирани права, со конкретно дефинирани должности за сите кои работат на крипто пазарот.

Овој закон доаѓа во време кога САД и други европски земји предупредуваат на закана од Русија да навлезе во источна Украина. Во време на криза која ескалира националната валута на Украина забележа голем пад на вредноста на само 0,035 долари.

Американската влада и помагаше на Украина да ја одри економијата во живот, а странските инвестиции во земјата полека се повлеквуаа. Таквата несигурност предизвика многумина да се свртат кон инвестиции и донации во криптовалути.

Биткоин и другите криптовалути се одликуваат со волатилност од самата појава, па новиот закон на инвеститорите во биткоин ќе им понуди начин да излезат на суво од економијата која тоне. Останува да се види дали легализацијата на криптовалутите на крај ќе им помогне или ќе им наштети на луѓето во Украина.

Новиот закон беше презентиран во есптември минатата година, но претседателот на земјата стави вето на него и побара да се доработи за да ја задоволи уставната рамка за ефективен закон. Законот со новите амандмани беше поднесен и усвоен минатата недела.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…