Усвоен ребалансот, следуваат повисоки, плати, пензии и нови антикризни мерки, најави власта

Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2022 година кој обезбедува одржување на макроекономската стабилност но и поголема поддршка за компаниите и граѓаните, истакна Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ.

Нови 76 милиони евра се обзбедени за идни антикризни мерки за справување со последиците од светската економска и енергетска криза, појасни таа.

Дополни дека за поддршка на земјоделството за да се поттикне зголемено домашно производство, обезбедени се дополнителни 3,2 милијарди денари, односно 32 милиони евра.

„Со ребалансот обезбедивме средства за исплата на зголемени плати во образованието и детската заштита како и за повисоки пензии од септември за над 320.000 пениознери. Овој ребаланс на Буџетот на дело ја потврдува заложбата на СДСМ за стабилна и развојна економија но и за повеќе пари во секое семејство. Во година полна со економски, енергетски и здравствени предизвици Владата предводена од СДСМ покажува капацитет во справувањето со последиците, покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани“, нагласи Маркоска.

Најави дека и во време на криза, како одговорна партија, продолжуваат да водат економски политики кои обезбедуваат повисок животен стандард за граѓаните.

Можеби ќе ве интересира...

АЛКАЛОИД со рекордни инвестиции од 20,2 милиони евра, резултат на најголемиот инвестициски проект на компанијата во последните 20 години – новото производствено одделение за производство на цврсти форми 2

BiznisPRO

Поскапено издавањето на документи: Колку чини промената на пасош, лична карта или возачка дозвола?

BiznisPRO

Најголем пад во последните 16 месеци

BiznisPRO