Намалување на индексите на Волстрит: S&P 500 и Nasdaq губат недела

S&P 500 се лизна во понеделникот како митинг што ги спушти главните просеци до рекордно високи. Инвеститорите очекуваа и нови податоци за инфлацијата во САД.

Широкиот S&P 500 загуби 0,11%, додека богатиот со технологија Nasdaq Composite се лизна за 0,41%. Дау Џонс освои 46,97 поени или 0,12%.

Акциите на Super Micro Computer паднаа за повеќе од 5 отсто, додека производителот на чипови Nvidia паднаа за 2 отсто. Инвеститорите се прашуваат дали акциите поврзани со вештачката интелигенција имаат повеќе простор за трчање по собирите на чудовиштата.

Целта исто така се бореше и ослабе за 4,4%. Надвор од технолошкиот сектор, акциите на фармацевтската компанија Ели Лили паднаа за повеќе од 3%.

Овие загуби доаѓаат додека трговците се подготвуваат за февруарскиот индекс на потрошувачки цени во вторник. Економистите анкетирани од Dow Jones прогнозираат дека CPI ќе се зголеми за 0,4% помеѓу јануари и февруари и 3,1% годишно. Со исклучок на нестабилните цени на храната и енергијата, таканаречената основна кошничка се очекува да порасне за 0,3% месечно и 3,7% на годишно ниво.

Тоа доаѓа пред индексот фокусиран на производителите што треба да се појави подоцна во текот на неделата. Двете објави се меѓу последните големи економски извештаи кои се очекуваат пред лидерите на Федералните резерви да се соберат на состанок за политика во март.

„На крајот на денот, пазарите веројатно се уште се премногу оптимисти за способноста на ФЕД значително да ги намали стапките во 2024 година“, рече Лара Рајм, главен американски економист во FS Investments. „Мислам дека податоците за инфлацијата во февруари ќе бидат уште еден потсетник дека ФЕД треба да биде внимателен.

Акцијата во понеделник следи по една губитничка недела за главните просеци, повлекувајќи ги S&P 500 и Nasdaq од највисоките нивоа на сите времиња. Имено, 30-акционерскиот Dow го забележа својот најлош неделен учинок од октомври.

Можеби ќе ве интересира...

Значителен пад на цената на нафтата на светските берзи, доларот зајакнува

BiznisPRO

Економистите очекуваат пад на инфлацијата во 2024 година: Ова се нивните прогнози

BiznisPRO

Ќе има ли недостиг на гас во Германија?

BiznisPRO