Дали растот на Биткоин ќе ги одложи планираните намалувања на каматните стапки?

Претседателот на Федералните резерви на САД, Џером Пауел, посочи дека намалувањето на каматните стапки не е далеку, доколку продолжи слабеењето на инфлацијата.

Во сведочењето пред Комитетот за банкарство на Сенатот, тој не даде прецизен датум за намалување на каматните стапки, но истакна дека тој ден може да дојде наскоро.

„Чекаме да станеме посигурни дека инфлацијата се движи одржливо кон два отсто. Кога ќе ја имаме таа доверба, а не сме далеку, ќе биде соодветно да почнеме да го повлекуваме нивото на воздржаност“, рече Пауел како одговор. на прашањето за стапките и инфлацијата.

Тој посочи дека кратењата ќе бидат такви што нема да предизвикаат рецесија, пренесува CNBC.

Трговците со фјучерси се обложуваа на почетокот на годината дека ФЕД ќе започне со намалување на каматните стапки во март и ќе следи со шест или седум намалувања до крајот на годината. Првото намалување сега се предвидува да дојде во јуни, со вкупно четири намалувања од по 0,25 отсто до крајот на 2024 година.

Претседателката на Банката на федерални резерви на Кливленд, Лорета Местер, оцени дека нема потреба ФЕД да брза со намалување на каматните стапки, имајќи предвид дека економијата е во добра состојба. Како член на Комитетот за каматни стапки на ФЕД, Мастер рече дека американската централна банка има простор да ги задржи стапките на чекање додека собира докази дека инфлацијата е на одржлив пат назад до целниот опсег.

Таа повтори дека мисли дека би било грешка прерано да се намалат стапките без повеќе докази дека инфлацијата се намалува.

„Јануарските податоци за инфлацијата (3,1 отсто) покажуваат дека треба да бидеме внимателни при претпоставката дека инфлацијата ќе продолжи да паѓа со истото темпо како и минатата година“, рече Местер.

Таа рече дека очекува ФЕД да почне да ги намалува каматните стапки подоцна оваа година, доколку економијата се развива како што се очекува, истакнувајќи дека економијата се соочува со многу ризици и дека условите може брзо да се влошат, иако пазарот на трудот засега е силен.

Во исто време, неодамнешните силни перформанси на економијата, кои се вратија на нивоата пред пандемијата, може да значи дека монетарната политика на ФЕД не ја потиснува побарувачката и инфлацијата толку колку што планираше ФЕД, па можеби е неопходно да се задржи интересот високи стапки подолго време.

Според аналитичарите на JP Morgan, зголемената цена на биткоинот може да ја натера ФЕД да го одложи планираното намалување на каматните стапки до крајот на оваа година, пренесува Business Insider.

„Предвременото намалување на стапката претставува ризик од дополнително надувување на цените на средствата или да предизвика нов пораст на инфлацијата“, велат од банката.

Порастот на биткоинот над 60.000 долари, во комбинација со рекордно ниво на берзата, укажува на зголемен балон на ризичните средства. Со оглед на тоа што поголемиот дел од растот на берзите од октомври беше поттикнат од очекувањата за скротена инфлација и пониски каматни стапки, одложувањето на намалувањето на одлуката на ФЕД може да ги пригуши дополнителните добивки на берзата.

Инфлацијата во САД е во надолен тренд откако достигна врв од 9,1 отсто во јуни 2022 година – највисоко ниво од почетокот на 1980 година. Годишната стапка на инфлација во САД се искачи на 3,4 отсто во декември минатата година од петмесечен минимум од 3,1 отсто во ноември.

Федералниот комитет за отворен пазар на ФЕД (FOMC) ги зголеми каматните стапки 11 пати за една и пол година, што резултираше со клучна стапка на федерални фондови од 5,25 отсто од 5,50 отсто, највисока од 2001 година.

Можеби ќе ве интересира...

Шефот на Мекдоналдс призна: Компанијата беше погодена од бојкотот на Блискиот Исток

BiznisPRO

Автомобилскиот гигант го прекина производството: Дури 3.500 работници останаа без работа

BiznisPRO

Инфлацијата ја јаде сечија плата: Директорите во Америка се однесуваат како бандити

BiznisPRO