Не се знае дали ќе има летови: Најавен штрајк на кабинскиот екипаж на Луфтанза

Кабинскиот екипаж на Луфтханза најави дводневен штрајк.

Независната организација за стјуардеси (НЛО) на германската авиокомпанија Луфтханза повика на штрајк во вторник и среда на двата најпрометни германски аеродроми, Франкфурт и Минхен, што се очекува значително да го наруши воздушниот сообраќај.

Овој дводневен штрајк е последен во низата штрајкови во Луфтханза, откако во четвртокот и петокот кабинскиот екипаж штрајкуваше 27 часа, пренесува Дојче веле.

Како и синдикатот Верди, НЛО се оспори со најавата на Луфтханза дека пријавила рекорден профит во 2023 година што и помогна на компанијата да се опорави од големите нарушувања и финансиски загуби за време на пандемијата на Ковид.

„Кабинскиот екипаж, исто така, мора да ги почувствува ефектите од овој успех, а отстапките направени за време на кризата со Ковид мора соодветно да се компензираат“, рече претседателот на штрајкувачкиот комитет на НЛО, Јоаким Васкез Бургер.

Независната организација на стјуардеси побара зголемување на платата за 15 отсто и прилагодување на инфлацијата од 3.000 евра за нејзините 18.000 членови од Луфтханза и 1.000 членови од евтината сестринска компанија на Луфтханза, Ситилин.

Луфтханза објави дека околу 100.000 патници ќе бидат погодени од штрајкот, бидејќи сите полетувања од аеродромот во Франкфурт ќе бидат прекинати помеѓу 04:00 и 23:00 часот по локално време во вторник и сите летови од Минхен во истиот период во среда.

Во соопштението на НЛО се наведува дека повеќе од 96 отсто од членовите гласале за штрајк.

Можеби ќе ве интересира...

Цените паѓаат со најбрзо темпо во последните 15 години

BiznisPRO

ЕП усвои планови за намалување на емисиите и потрошувачката на енергија во зградите

BiznisPRO

Uber плаќа 272 милиони долари

BiznisPRO