Утре истекува тендерот на ЕВН Хоум за електрична енергија

ЕСМ утре, на петиот по ред распишан тендер на ЕВН Хоум, ќе достави понуда за целосно сто отстотно покривање на потрошувачката на струја на универзалниот снабдувач за првите шест месеци од 2022 година која е проектирана на околу 1.700 гигават часови.

Цената за мегават час која ќе биде поднудена ја утврди Владата на затворена седница и е за десетина отсто повисока од сегашната од 36,1 евро за мегават час односно нешто над 40 евра.

Можеби ќе ве интересира...

Единствена понуда на пазарот на електрична енергија – РЕС: компаниите можат да се снабдат со струја и по фиксни цени и по најниски берзански цени

BiznisPRO

ОБЈАВЕН СПИСОК СО ИМИЊА НА ЛУЃЕ И ФИРМИ: УЈП откри кој колку должи за данок

BiznisPRO

Комората во посета на големите маркети: Скапата електрична енергија ја погоди и трговијата, потребно е допрецизирање на мерката за замрзани маржи

BiznisPRO