Во Европа постои таен клуб на големи финансиери и банкари

Таен клуб на големи финансиери и банкари постои во Европа веќе неколку децении.

Овој клуб одржува средби со лидери на различни земји и претседатели на централни банки, пренесува британскиот весник Фајненшл тајмс (ФТ).

Последниот состанок на овој клуб на најголемите европски финансиери и банкари, според информациите на ФТ, се одржал во хотелот Долдер Гранд во Цирих во октомври 2023 година.

Настанот траеше три дена, а на него присуствуваа швајцарската министерка за финансии Карин Келер-Саттер и шефот на Централната банка на Швајцарија, Томас Џордан.

ФТ тврди дека на состанокот се разговарало за колапсот на швајцарската банка Credit Suisse, нејзиното спојување со UBS во пролетта 2023 година, како и за „голем број други прашања“.

Според ФТ, затворениот клуб на банкари и службеници е создаден под покровителство на Меѓународниот институт за банкарски студии (IIEB) во 1950 година во Париз.

По правило, настаните се одржуваат во луксузни хотели и палати на доверлив начин.

Забрането е аудио и видео снимање на состаноците на клубот, а распоредот на состаноци и комплетниот состав на нивните учесници е доверлив.

Можеби ќе ве интересира...

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта

BiznisPRO

Прехранбената компанија пропаѓа: Полиците се празни

BiznisPRO

Владата ги продолжи мерките за замрзнување на цените

BiznisPRO