Во Франција паѓа инфлацијата

Годишната стапка на инфлација во Франција, според прелиминарната проценка, паднала од три отсто во февруари на 2,3 отсто во март, објави денеска Францускиот национален институт за статистика и економски истражувања (ИНСЕЕ).

Резултатот ги надмина очекувањата на аналитичарите кои предвидуваа мартовска инфлација од 2,6 отсто и сега е најниска од септември 2021 година.

Во март 2024 година, цените на храната во Франција се зголемени за 1,7 отсто на годишно ниво, услугите за три отсто, тутунот за 10,7 отсто, енергијата за 3,4 отсто, но во сите споменати случаи растот бил побавен од февруари, наведува INSEE. .

На месечно ниво, инфлацијата во Франција во март порасна за 0,2 отсто, што е значително помал раст во однос на февруарските 0,9 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Трансферот на големото богатство е во тек: Во рацете на жените преминуваат 30 милијарди долари

BiznisPRO

„Брако“ инвестира 10 милиони евра во нови еколошки технологии и нови производствени капацитети

BiznisPRO

Одлуки за цените на горивата во Македонија можеби ќе треба да се носат и на дневно ниво: Значително поскапуваат горивата, нафтата на светските берзи расте

BiznisPRO