ВОДКАТА И КАВИАРОТ ОД ЗАБРАНАТА Руската луксузна стока се уште е во ЕУ

Европската унија, која го претстави својот четврти пакет антируски санкции, одлучи да не го забрани увозот на луксузни стоки произведени во Русија, како вотка и кавијар, објави Европската комисија.

Дали забраната за луксузни стоки вклучува увоз од Русија, како кавијар или вотка? Не, фокусот на овој пакет санкции е на лишување на Русија од луксузните стоки на ЕУ – соопшти организацијата.

ЕУ воведе ограничување на трговијата со производи од железо и челик со Русија и забрана за продажба на одредени луксузни стоки на Русија, објавено е во Службениот весник на ЕУ.

На списокот на забранети стоки, меѓу другото, се и скапи автомобили и мотоцикли вредни повеќе од 50.000 евра или 5.000 евра, како и парфеми, алкохол, апарати за домаќинство и облека вредни повеќе од 300 евра по парче, потсетува ТАСС.

Можеби ќе ве интересира...

Маск планира да отпушти три четвртини од вработените на Твитер, се шират документи

BiznisPRO

Австрија ја намали зависноста од рускиот гас на 21 отсто

BiznisPRO

Трансферот на големото богатство е во тек: Во рацете на жените преминуваат 30 милијарди долари

BiznisPRO