Volkswagen минатата година ја надмина Tesla по продажба на нови електрични возила во Германија

БЕРЛИН – Фолксваген ја престигна Тесла во продажбата на електрични возила на германскиот пазар во 2023 година, според податоците за регистрација од Германската управа за моторен сообраќај (КБА) објавени во вторникот.

Околу 70.600 целосно електрични возила на Фолксваген биле новорегистрирани во Германија во 2023 година, според КБА, што е зголемување од 11,7 отсто во споредба со претходната година.

Регистрациите на нови возила на Tesla, пак, паднаа за 9% од 2022 година и паднаа на второто место зад VW со 63.700.

Сепак, моделот Y на Tesla остана најпопуларното електрично возило во Германија со околу 45.800 новорегистрирани автомобили во 2023 година.

Вкупно, во 2023 година во Германија ќе бидат регистрирани околу 524.200 автомобили со исклучиво електричен погон. Во однос на претходната година, ова е зголемување од 11,4%. Целосно електричните возила сочинуваа 18,4% од сите 2,84 милиони новорегистрирани возила во Германија во 2023 година, што е повеќе од 17,7% во 2022 година.

Неколку други марки во сопственост на Фолксваген, исто така, продадоа значителен број нови целосно електрични возила во Германија во 2023 година, вклучувајќи ги Audi (30.600), Skoda (23.500), SEAT (17.500) и Porsche (5.700).

Групацијата Volkswagen како целина имаше пазарен удел од 28% за новорегистрираните електрични возила во Германија.

По Tesla следи групацијата Stellantis – која ги вклучува брендовите Citroën, Fiat, Peugeot и Opel – со речиси 71.300 новорегистрирани електрични автомобили во 2023 година.

Генерално, трите големи германски автомобилски компании – VW, Mercedes-Benz и BMW – успеаја да остварат силни придобивки на пазарот на електрична енергија во Германија.

Во 2023 година, бројот на нови регистрации на електрични автомобили и три германски компании се зголеми за 32%, речиси три пати повеќе од пазарот како целина, се вели во анализата на консултантската куќа EY.

Пазарниот удел на трите групи во секторот на електрични автомобили се зголеми од 38% во 2022 година на 46% во 2023 година.

Иако брендовите во сопственост на кинеските производители беа на многу пониско ниво, нивниот удел на германскиот пазар силно порасна во последните години и сега изнесува 9%. Тоа е двојно повеќе од претходната година и осум пати повеќе од 2021 година.

Можеби ќе ве интересира...

Автомобилскиот гигант гради нова фабрика?

BiznisPRO

Бахамите, Сејшелите, Белизе и двата острови на Карибите повеќе не се даночни оази за ЕУ

BiznisPRO

Ново изненадување на ранливите пазари: Утринава скокнаа цените на нафтата и пченицата

BiznisPRO