Вработените добиле известување: Маск денеска ќе подели голем број откази во Твитер

Американскиот милијардер Илон Маск (Илон Маск) денеска ќе започне со масовни отпуштања на Твитер, објави оваа компанија во е-пошта испратена до вработените.

Ројтерс, Њујорк Тајмс и Вашингтон пост имале пристап до мејлот што го добиле вработените во оваа социјална мрежа.

– Во обид да поставиме здрав пат за Твитер, во петок ќе поминеме низ тешкиот процес на намалување на нашата глобална работна сила – пишувало во мејлот што го добиле вработените на Твитер.

Да потсетиме, откако Маск официјално го купи Твитер, почнаа шпекулациите дека ќе отпушти дури 50 отсто од работната сила. Сепак, се чини дека овие шпекулации сепак се точни. Инаку, според податоците од крајот на 2021 година, Twitter имал повеќе од 7.000 вработени.

Маск веќе отпушти некои од директорите на Твитер веднаш откако ја презеде контролата врз компанијата. Тој отпушти девет директори, меѓу кои и извршниот директор Параг Агравал, финансискиот директор Нед Сегал и шефот за правни прашања и политика Виџеј Гад.

Можеби ќе ве интересира...

Германскиот гигант прогласи банкрот

BiznisPRO

„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата во Кина

BiznisPRO

Западoт до Русија: „Вратете ни ги 500-те авиони“

BiznisPRO