Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air, најбрзо растечката и најодржливата авиокомпанија во Европа, најавува дополнително проширување на своите бази во Италија, што ја прави трета по големина авиокомпанија во земјата. Wizz Air доделува три од своите авиони Ербас А321нео во своите бази во Рим Фиумичино и Милано Малпенса: два во Рим и еден во Милано.

Доделувањето на овие авиони овозможува лансирање на 12 нови линии, како и зголемена фреквенција на пет линии од Рим Фиумичино и три линии од Милано Малпенса. Новите линии стартуваат од октомври 2022 година, со билети достапни сега на wizzair.com или на мобилната апликација.

Доделувањето на уште два авиони во базата на Визер во Рим Фиумичино ќе ја зголеми базата на седум авиони. Овој потег го зголемува бројот на правци од базата на 65, вклучувајќи го и лансирањето на седум нови рути од главниот град на Италија. Патниците сега ќе можат да летаат до Барселона, Гетеборг, Малага, Париз Орли, Порто, Севиља и Валенсија. Понатаму, дополнителниот капацитет му овозможува на Wizz Air да ја зголеми фреквенцијата на своите летови од базата до Ајндховен, Хургада, Париз Орли, Тел Авив и Ереван.

Милан Малпенса ќе добие дополнителен авион, со што ќе биде база за шест авиони. Како таков, Wizz Air ќе воведе пет нови линии до Кардиф, Џеда, Марса Алам, Ријад и Ереван почнувајќи од октомври 2022 година. Овој дополнителен капацитет исто така значи дека Wizz Air може да ја зголеми фреквенцијата на летови на линиите до Тел Авив, Катанија и Атина. Со ова проширување, авиокомпанијата ќе оперира до 43 дестинации од Милано Малпенса.

“Воодушевени сме што се шириме во Италија за да бидеме трета по големина авиокомпанија во земјата, покажувајќи ја нашата посветеност да го зголемиме нашето присуство на пазарот. Распределбата на овие три дополнителни авиони во Рим Fiumicino и Milan Malpensa ни овозможува дополнително да ја зајакнеме нашата понуда на домашен пазар, давајќи им можност на нашите клиенти да патуваат до 12 нови дестинации од Рим и Милано,” изјави Robert Carey, претседател на Wizz Air.

Постојаниот фокус на Wizz Air на обезбедување на своите клиенти евтини и разновидни рути низ својата мрежа значи дека авиокомпанијата донела тешка одлука да ја затвори својата база на аеродромот во Палермо. Од 3 ноември 2022 година, авионот што моментално се наоѓа таму ќе биде прераспореден за поддршка на проширувањето во Рим и Милано.

Авиокомпанијата ќе продолжи да лета до аеродромот во Палермо, со дневни летови меѓу Милано Малпенса и Венеција Марко Поло и Палермо, обезбедувајќи дека може да продолжи да им служи на лојалните домашни клиенти. Додека линиите меѓу Палермо и Торино и Болоња ќе престанат, ова претставува само 4% од домашниот италијански распоред на Wizz Air. Wizz Air ќе продолжи да оперира со повеќе од 220 домашни неделни летови и ќе ја прошири својата услуга од Торино и Болоња до својата база на аеродромот Катанија Фонтанароса, каде што Wizz Air има три авиони.

НОВИТЕ РУТИ НА WIZZ AIR

Рута Денови Цени од* Почеток
Milan Malpensa – Cardiff Среда, Недела  

1.540 МКД

30 Октомври 2022
Milan Malpensa – Yerevan Вторник, Сабота  

3.388 МКД

10 Jaнуари 2023
Milan Malpensa – Marsa Alam Среда, Недела  

3.080 МКД

11 Јануари 2023
Milan Malpensa – Jeddah Вторник, Сабота  

3.388 МКД

3 Декември 2022
Milan Malpensa – Riyadh Четврток, Недела  

3.388 МКД

20 Април 2023
Rome Fiumicino – Barcelona Секој ден 1.540 МКД 12 Декември 2022
Rome Fiumicino – Valencia Вторник, Четврток, Сабота 1.540 МКД 13 Декември 2022
Rome Fiumicino – Porto Вторник, Четврток, Сабота 1.540 МКД 13 Декември 2022
Rome Fiumicino – Parigi Понеделник, Среда, Четрвток, Петок, Недела 1.540 МКД 12 Декември 2022
Rome Fiumicino – Siviglia Вторник, Четврток, Сабота 1.540 МКД 29 April 2023
Rome Fiumicino – Malaga Wednesday, Thursday, Friday, Sunday 1.540 МКД 28 April 2023
Rome Fiumicino – Göteborg Wednesday, Sunday 1.540 МКД 30 April 2023

 

*Цена во еден правец, вклучувајќи административна такса. Вклучена е една торба за носење (максимум: 40x30x20cm). Торба со тркалца и секое парче чекиран багаж се предмет на дополнителни такси. Цената важи само за резервации направени на wizzair.com и мобилната апликација WIZZ.

** Terms, conditions, and exclusions apply.

Можеби ќе ве интересира...

Бесими: Бордот на ММФ го одобри ПЛЛ, со тоа и првата транша oд 110 милиони евра

BiznisPRO

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

BiznisPRO

ПАДНА ОДЛУКА: УЈП објави кога ќе бидат исплатени парите од повратот на данок преку проектот МОЈ ДДВ, едно семејство може да добие 33.600 денар на годишно ниво

BiznisPRO