РКЕ ги објави новите цени на горивата: Поскапува дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,85% во однос на одлуката од 24.03.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 1,044 ден/кг и ќе изнесува 56,207 ден/кг.

Од 26.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 84,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 86,00 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 81,00 (денари/литар), Мазут М-1 НС 56,207 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,322%, кај дизелот за 3,210%, кај
екстра лесното масло за 2,933% и кај мазутот за 2,240%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,016%.

Можеби ќе ве интересира...

АД ЕСМ произведе 9.761 MWh електрична енергија во изминатото деноноќие

BiznisPRO

Статистика пресмета намалување на невработеноста

BiznisPRO

Превентивно се повлекуваат Киндер-производи, соопшти Агенцијата за храна

BiznisPRO