• декември 13, 2021
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

Зголемените трошоци за логистика и проблемите со синџирот на снабдување може да доведат до недостиг на алкохол во супермаркетите во Велика Британија за претстојните божиќни и новогодишни празници. За ова предупредуваат трговците со вино и жестоки пијалоци во писмо до министерот за транспорт на Обединетото Кралство – Грант Шапс, информира весникот „Гардијан“.

„Проблемите со граничните контроли по напуштањето на Европската унија, недостигот на возачи на камиони и друг персонал, заедно со затворањето на бизнисите поради пандемијата и застојот на меѓународниот сообраќај, може да доведат до недостиг на алкохол за Божиќ“, го цитира весникот писмото.

Нејзините автори од Британската асоцијација на трговци со вино и жестоки пијалаци посочуваат дека увозот на производи трае и до 5 пати подолго од истиот период минатата година, а нарачките на два дена се обработуваат 2 недели.

Трошоците за транспорт се зголемени за 7%, бидејќи добавувачите мораа да ги зголемат платите на возачите за да ги задржат на работа, оставајќи ги малите компании на работ на опстанок.

Извршниот директор на здружението, Мајлс Биел, истакнува дека веќе констатирале големи доцнења во снабдувањето со вино и алкохол во Британија, што ги зголемува трошоците и го ограничува изборот на потрошувачите.

Проблемот со алкохолот е уште еден со кој се соочува британското општество по напуштањето на ЕУ, откако во втората половина на 2021 година мрачните прогнози за дефицит на крајот на годината ги опфати и мисирките, новогодишните елки и играчките.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…