• декември 13, 2021
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

Зголемените трошоци за логистика и проблемите со синџирот на снабдување може да доведат до недостиг на алкохол во супермаркетите во Велика Британија за претстојните божиќни и новогодишни празници. За ова предупредуваат трговците со вино и жестоки пијалоци во писмо до министерот за транспорт на Обединетото Кралство – Грант Шапс, информира весникот „Гардијан“.

„Проблемите со граничните контроли по напуштањето на Европската унија, недостигот на возачи на камиони и друг персонал, заедно со затворањето на бизнисите поради пандемијата и застојот на меѓународниот сообраќај, може да доведат до недостиг на алкохол за Божиќ“, го цитира весникот писмото.

Нејзините автори од Британската асоцијација на трговци со вино и жестоки пијалаци посочуваат дека увозот на производи трае и до 5 пати подолго од истиот период минатата година, а нарачките на два дена се обработуваат 2 недели.

Трошоците за транспорт се зголемени за 7%, бидејќи добавувачите мораа да ги зголемат платите на возачите за да ги задржат на работа, оставајќи ги малите компании на работ на опстанок.

Извршниот директор на здружението, Мајлс Биел, истакнува дека веќе констатирале големи доцнења во снабдувањето со вино и алкохол во Британија, што ги зголемува трошоците и го ограничува изборот на потрошувачите.

Проблемот со алкохолот е уште еден со кој се соочува британското општество по напуштањето на ЕУ, откако во втората половина на 2021 година мрачните прогнози за дефицит на крајот на годината ги опфати и мисирките, новогодишните елки и играчките.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…