Запленет имот на Ер Албанија

Судот нареди делумно заплена на имотот на Ер Албанија, националната албанска авиокомпанија.

Како што пишува албанскиот портал Ора њуз, компанијата е санкционирана поради неподмирени долгови.

Не се знае колкава е висината на долговите на Ер Албанија, но во редоследот на заплена на акциите стои дека компанијата не ја платила обврската и по официјалното известување.

Порталот замаеро известува дека компанијата лета во текот на целата година до четири италијански дестинации и Истанбул, како и сезонски летови до Лондон и Анталија, додека има и три сезонски чартер линии. Компанијата има и сезонска линија од Кукеш. Ер Албанија има два Ербас А320 и еден А319 во својата флота, иако експертите тврдат дека всушност лета само со два авиони.

Можеби ќе ве интересира...

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, расте доларот

BiznisPRO

Се потешка состојба: Цените на струјата растат во Европската Унија

BiznisPRO

САД ѝ продаваат авиони и опрема на Бугарија; Вредноста на зделката е 1,6 милијарди долари

BiznisPRO