Објавена нова листа на милијардери: Кој е на врвот сега

Францускиот бизнисмен Бернар Арно, кој има контролен удел во холдингот LVMH, водечки светски производител на луксузни стоки, е на првото место во рангирањето на најбогатите луѓе во светот.

Според денеска објавената листа на милијардери на Блумберг, богатството на Арно е 215 милијарди долари, а од почетокот на годината пораснало за 7 милијарди долари.

На второ место е основачот и поранешен извршен директор на Amazon, Џеф Безос, чие богатство се проценува на 198 милијарди долари, од кои 20,8 милијарди зголемени од јануари.

Основачот на Tesla и SpaceX, Илон Маск е на третото место со 194 милијарди долари.

Меѓу десетте најбогати луѓе во светот се основачот на платформата Мета Марк Цукерберг (153 милијарди долари), основачот на Мајкрософт Бил Гејтс (149 милијарди долари), коосновачите на Гугл и Алфабет Лери Пејџ (146 милијарди долари) и Сергеј Брин. (138 милијарди долари), поранешен генерален директор на Мајкрософт Стив Балмер (130 милијарди долари), американски инвеститор и филантроп Ворен Бафет (132 милијарди долари) и основач и претседател на корпорацијата Оракл Лари Елисон (129 милијарди долари).

Како што пренесуваат руските медиуми, повикувајќи се на листата на Блумберг, од почетокот на годината богатството на најбогатите руски бизнисмени се зголемило за повеќе од 15,8 милијарди долари.

Ко-основачот на Avrohim, Андреј Мелниченко заработил 5,51 милијарди долари приход и моментално вреди 24,3 милијарди долари.

Богатството на главниот акционер на компанијата „Северстал“ Алексеј Мордашов се зголеми за 4,86 ​​милијарди долари и достигна 25,8 милијарди долари.

Во исто време, Владимир Лисин, претседател на одборот на директори на компанијата НЛМК, од почетокот на годината заработил 3,62 милијарди долари, со што своето богатство го зголемило на 27,6 милијарди долари.

Богатството на Алишир Усманов, акционер на најголемиот руски производител на железна руда Металоинвест, се намали за 2,24 милијарди долари на 18,8 милијарди долари.

Единствен Украинец на листата е Ринат Ахметов, кој е на 438 место со богатство од 6,34 милијарди долари. Неговите приходи од година до денес се зголемени за 499 милиони долари.

Од март 2012 година агенцијата Блумберг објавува податоци за богатството на 500-те најбогати луѓе во светот.

Можеби ќе ве интересира...

Вртоглави цени на горивата во регионот: Кој плаќа за најскап безоловен бензин, а кој за Еуродизел – Македонија е меѓу земјите со најевтини горива

BiznisPRO

Кутиров: Започна примената на зелените царински декларации, царинењето завршува за еден час

BiznisPRO

“Алкалоид” пушти во употреба нов капитален проект вреден 19,4 милиони евра

BiznisPRO