ЗЛАТОТО СТИГНА РЕКОРДНИ ВИСОЧИНИ: За нешто повеќе од три месеци цената порасна исто колку и во ЦЕЛАТА минатата година

Вредноста на унца злато оваа недела достигна рекордни 2.324 долари.

За нешто повеќе од три месеци од годинава златото веќе поскапе за 13 отсто, колку и во цела минатата година. Централните банки се многу активни на куповната страна.

На пример, Народната банка на Кина минатата година купи 225 тони злато, кое моментално вреди 18 милијарди долари.

Но, и шпекулантите купуваат се повеќе злато. Тие значително се смирија во биткоинот, каде што приливите и одливите во новоформираните американски ЕТФ по цена на биткоинот сè уште се под лупа, известува Investor me.

Лари Финк, извршен директор на најголемиот светски менаџер на средства BlackRock, изјави дека нивниот фонд ЕТФ (IBIT) ги соборил сите рекорди за брзина на прилив на пари. Сега во овој фонд има околу 245.000 биткоини.

Можеби ќе ве интересира...

Златните совети ќе ве спасат од нервоза: Трите најстресни деловни ситуации и како да се справите со нив

BiznisPRO

Се тестира нова функција за WhatsApp: пишувате текст и се создава слика

BiznisPRO

Тесла испадна од листата

BiznisPRO